Bari

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Apulia
Populacja: 326 792
Powierzchnia: 116 km²
GPS: N: 41°7'33.60", E: 16°52'6.16"
Bari
Bari - panorama
Bari to miasto portowe w południowo-wschodniej części Włoch, położone nad Morzem Adriatyckim. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada Barium. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Bizancjum a później przejęli je Normanowie. Za ich panowania w mieście wzniesiony został warowny zamek. Jego fundatorem był ówczesny hrabia Sycylii Roger II de Hauteville. W tym czasie też Bari stało się jednym z największych portów handlowych na obszarze południowo-wschodniego wybrzeża Italii. Na przełomie XI i XIII wieku z portu w Bari wypływały często statki z chrześcijańskimi rycerzami, biorącymi udział w licznych zbrojnych wyprawach krzyżowych. Prężnie rozwijający się handel morski powodował bogacenie się i coraz szybszy rozwój miasta. W XIII wieku miasto przekształciło się w republikę a później w samodzielne księstwo. Wtedy też ówczesny król Sycylii - Fryderyk II polecił rozbudowę miejscowego zamku, a także wzmocnienie i rozbudowę miejskich obwarowań. W połowie XVI wieku Bari dostało się pod panowanie królestwa Neapolu, a w latach 1796-1814 miastem rządzili Francuzi. W 1861 roku miasto stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Zwiedzanie
Obecnie Bari to ważny włoski ośrodek kulturalnym i handlowy z dużym portem morskim. Zachowało się tu także pełne wąskich i krętych uliczek urokliwe zabytkowe stare miasto. Najważniejsze zabytki miasta to m in. wzniesiona w latach 1087-1132 monumentalna romańska Bazylika św. Mikołaja, pochodząca z przełomu XI i XII wieku romańsko-gotycka Katedra św. Sabina (San Sabino), potężny renesansowy zamek Normandzki (Castello Normanno Svevo), romański Kościół św. Marka z Wenecji, XVI wieczny Pałac Sforzów, Klasztor Franciszkanów, romański Kościół św. Grzegorza oraz XVI wieczny Fort św. Antoniego. Patronem Bari jest żyjący w IV wieku n.e. św. Mikołaj z Miry (obecna Turcja). Zasłynął on jako cudotwórca ratując rozbitków i całe miasta od głodu. W 1087 roku, kiedy Mirę opanowali Arabowie jego relikwie zostały przeniesione do Bari, gdzie po dziś dzień spoczywają w specjalnie zbudowanym ku jego czci soborze. Jego święto przypada na 8 maja (rocznica przeniesienia jego relikwii).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas