Genua (Genova)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Liguria
Populacja: 610 766
GPS: N: 44°24'25.42", E: 8°56'2.36"
Genua
Genua - panorama
Genua to miasto portowe w północno-zachodniej części Włoch, położone u stóp Apeninów Północnych nad Zatoką Genueńską (Morze Liguryjskie). Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu znacząca osada należąca do plemienia Ligurów. W 220 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Longobardów. Największy okres świetności Genui rozpoczął się w XI wieku, kiedy to utworzona została niezależna Republika Genui, która obok Wenecji trzymała w szachu cały basen Morza Śródziemnego i na równi rywalizowała z nią o opanowanie handlu dalekomorskiego z sąsiednią Wenecją. Swoją potęgę Genua zbudowała głownie dzięki handlowi ze Wschodem. Republika Genui istniała aż do 1797 roku kiedy to została podbita i zajęta przez wojska Napoleona. Mimo że miasto ma już dawno za sobą czasy największej swojej świetności, nadal pozostaje jednym z największych włoskich portów morskich. Genuą zachwycali się liczni miłośnicy sztuki, jak m.in Rubens czy Petrarka, który nazwał ją La Superba (Wspaniała).

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Genui zaliczyć możemy m in. wzniesioną na przełomie IX i XII wieku Katedrę św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo), wybudowany w latach 1530-1540 przez Luciego Grimaldiego Biały Pałac (Palazzo Bianco), rekonstrukcję XVII wiecznego domu Krzysztofa Kolumba (obecnie muzeum), XVI wieczny Pałac Doria Tursi, monumentalną (77 metrową) XVI wieczną Latarnię Morską z herbem miasta, średniowieczną bramę miejską (Porta Soprana), Pałac Dożów (Palazzo Ducale) oraz wybudowaną w 1992 roku i przypominającą swoim wyglądem monumentalnego pająka platformę widokową Il Bigo. W mieście znajduje się także największe w Europie Akwarium (Aquarium di Genowa) w którym w przeszło 70 zbiornikach wodnych zgromadzono około 600 różnego rodzaju gatunków ryb, płazów, gadów czy ssaków. W 2006 roku zabytkowe centrum historyczne Genui zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- Z Genui pochodzą takie znane osobistości jak m.in. znany włoski skrzypek Niccolo Paganini (1782-1840) czy wielki podróżnik i odkrywca Krzysztof Kolumb (1451-1506).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Główną cechą charakterystyczną włoskich mężczyzn jest przywiązanie do matki, które wykracza poza zwykłe więzy rodzinne. Ta bliska relacja pokutuje przez całe życie, aż do starości i przejawia się w rozpaczliwej potrzebie bycia kochanym i rozumianym. Klasyczna włoska mama jest wielkoduszna, nadopiekuńcza i natrętna. Rodzina pozostaje podstawą tradycyjnego włoskiego społeczeństwa, a kult matki (mammismo), jest jej kamieniem węgielnym. Wizerunek matki ma bardzo często znaczący wpływ na wybór przyszłej małżonki.
Reklama
Polub nas