Rzym (Roma)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lacjum
Populacja: 2 756 130
GPS: N: 41°53'59.00", E: 12°27'51.91"
Rzym
Rzym - panorama
Rzym (Wieczne Miasto) to miasto w środkowych Włoszech, położone w otoczeniu malowniczych wzgórz nad rzeką Tyber. Jest to stolica kraju i zarazem jeden z najważniejszych ośrodków historycznych i turystycznych Europy. Jak opowiadają miejscowe legendy Rzym założony został 21 kwietnia 753 roku p.n.e. przez Romulusa, który to uczynił się od razu jego pierwszym królem. Tak to rozpoczęła się historia miasta, które wkrótce stało się sercem wielkiego Imperium Rzymskiego. Niespełna dwa stulecia później Rzym stał się jednym z ważniejszych ośrodków miejskich i handlowych regionu. Jednak jego największy rozkwit rozpoczął się około 27 roku p.n.e. Wtedy to Rzym przekształcił się z republiki w potężne cesarstwo na czele którego stał człowiek przyrównywany wręcz do Boga. W 72 roku n.e. w mieście rozpoczęto budowę słynnego Koloseum a w 125 roku wzniesiono monumentalny Panteon (miejsce poświęcone wszystkim bogom). W tym czasie dzięki licznym podbojom Imperium Rzymskie rozrosło się do gigantycznych wręcz rozmiarów. Cały obszar cesarskiego Rzymu otaczały wzniesione w III wieku z polecenia cesarza Aureliana potężne mury obronne. Kres świetności miasta zapoczątkowało przeniesienie w 330 roku przez cesarza Konstantyna Wielkiego stolicy do Konstantynopola. Od tego czasu Rzym zaczął stopniowo tracić na znaczeniu. Liczne najazdy barbarzyńców w V wieku oraz najazdy Normanów przyczyniły się do dalszego upadku Wiecznego Miasta. W VIII wieku Rzym stał się stolicą Państwa Kościelnego i siedzibą papieży. Na początku XIX wieku miasto zostało zdobyte przez wojska Napoleona I i przyłączone na kilkanaście lat do Francji. Od 1871 roku Rzym stanowi stolicę zjednoczonych Włoch.

Zwiedzanie
Wielowiekowa historia miasta przyczyniła się do tego, że co czasów obecnych zachowała się tu niezliczona ilość cennych zabytków pochodzących ze wszystkich epok, począwszy od starożytności po współczesność. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. bazylikę św. Jana na Lateranie, bazylikę św. Pawła za Murami, bazylikę Matki Bożej Większej, bazylikę św. Agnieszki za Murami, dawny rynek rzymski Forum Romanum, Kapitol, Forum Boarium, Panteon, Palatyn, Circus Maximus (najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu), Mauzoleum Augusta, Schody Hiszpańskie, zbudowaną w latach 1901-1904 Wielką Synagogę, Zamek Świętego Anioła (Mauzoleum Hadriana), Piramidę Cestiusza, Termy, Łuk Konstantyna oraz będące jednym z symboli miasta imponujące Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów). W 1981 roku historyczne centrum Rzymu oraz eksterytorialne posiadłości Watykanu wraz z bazyliką św. Pawła za Murami zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [66]
Rzym
Miasta aldona· 590
Rzym
Miasta aldona· 532
Rzym
Miasta aldona· 544
Rzym
Miasta aldona· 522
Rzym
Miasta aldona· 598
Rzym
Miasta aldona· 541
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku Wenecję (miasto na wodzie) odwiedza przeszło 15 milionów turystów z całego świata. Niegdyś miastem tym zauroczone były takie znane osobistości jak Lord Byron, Proust, Hemingway, Tycjan czy Tintoretto.
Reklama
Polub nas