Zamek Castelnaud (Château de Castelnaud)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Nowa Akwitania
Miejscowość: Castelnaud-la-Chapelle
Strona Internetowa: www.castelnaud.com
GPS: N: 44°48'57.00", E: 1°8'56.00"
Zamek Castelnaud
Zamek Castelnaud - panorama
Castelnaud-de-Gratecambe to niewielka miejscowość w południowej Francji, położona w dolinie rzeki Dordogne. Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany na wysokiej skale imponujący średniowieczny zamek obronny. Warownia ta wzniesiona została przez Katarów (przedstawiciele dualistycznego ruchu religijnego działającego wówczas na terenach południowej Francji i północnych Włoch) prawdopodobnie pod koniec XII lub na początki XIII wieku. W 1214 roku twierdza została zdobyta i zajęta przez wojska francuskiego możnowładcy i przywódcy krucjaty przeciwko katarom (albigensom) Szymona z Montfort. Niespełna wiek później zamek przeszedł na własność stojącej po stronie ówczesnej północnej Francji władanej wówczas przez Anglików możnej rodziny Caumont. To właśnie za ich panowania twierdza została poddana gruntownej przebudowie i stanowiła główną przeciwwagę dla znajdującego się na przeciwległym brzegu rzeki potężnego Zamku Beynac. W 1442 roku twierdza została zdobyta przez wojska francuskie dowodzone przez ówczesnego króla Francji - Karola VII (1368-1422). Pod zwierzchnictwem królewskim zamek pozostawał aż do wybuchu Rewolucji Francuskiej. Wtedy to warownia została splądrowana i doszczętnie zniszczona. Ostatecznie zaniedbana i zrujnowana została opuszczona i stopniowo zaczęła popadać w coraz to większa ruinę.
Pierwsze większe prace konserwatorskie przeprowadzone zostały dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie w pełni odrestaurowanym zamku funkcjonuje otwarte w 1985 roku Muzeum Średniowiecznego Oręża. Odwiedzający obejrzeć mogą tu pochodzącą z XIII-XVIII bogatą kolekcję różnego rodzaju mieczy, kusz, włóczni czy zbroi. Ekspozycja obejmuje także różnego rodzaju rekonstrukcje machin oblężniczych i katapult jakie były wykorzystywane w średniowieczu do prowadzenia wojen lub zdobywania zamków.
Godziny otwarcia
- luty, marzec i październik w godz. 10:00-18:00
- kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień w godz. 10:00-19:00
- lipiec i sierpień w godz. 9:00-20:00
- listopad, grudzień i styczeń w godz. 14:00-17:00
Zdjęcia [3]
Zamek Castelnaud
Zamki i pałace Atena· 748
Zamek Castelnaud
Zamki i pałace Atena· 822
Zamek Castelnaud
Zamki i pałace Atena· 783
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Francja szczyci się największą liczbę ośrodków narciarskich w całej Europie. Na miłośników białego szaleństwa czeka tu przeszło 4 tysiące wyciągów narciarskich oraz blisko 10 tysięcy tras biegowych rozlokowanych na obszarze obejmującym niemalże 2 tyś km2.
Reklama
Polub nas