Olten

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Solura
Populacja: 16 874
Powierzchnia: 11 km²
Strona Internetowa: www.olten.ch
GPS: N: 47°20'59.10", E: 7°54'13.97"
Olten
Olten - panorama
Olten to miasto w północnej Szwajcarii, położone na północno-wschodnim krańcu kantonu Solura nad rzeką Aare. Jak wykazały badania archeologiczne jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W zapiskach historycznych jednak Olten pojawia się w dokumentach pochodzących dopiero z początku XIII wieku. Miasto rozwinęło się wokół drewnianej przeprawy mostowej jaka wybudowana została jeszcze w okresie średniowiecza na rzece Aare. W drugiej połowie XX wieku w jednej z dworcowych restauracji zawiązała się Gruppe Olten, wokół której skupiało się wielu wybitnych pisarzy jak m.in. Maxa Frischa (1911-1991) czy Friedricha Dürrenmatta (1921-1990),

Zwiedzanie
Jednym z symboli Olten jest spinający brzegi rzeki Aare charakterystyczny drewniany Stary Most (Alten Brücke). Obecna konstrukcja pochodzi z początku XIX wieku, jednak pierwsza przeprawa wybudowana została tu już w okresie średniowiecza. Most ten prowadzi do niewielkiego aczkolwiek niezwykle malowniczego starego miasta. Jego główną arterię stanowi otoczona zabytkowymi kamienicami ulica Hauptgasse. Po jej lewej stronie na niewielkim placyku uwagę przyciąga biała wieża. Jest to stara dzwonnica, która stanowi pozostałość po dawnym kościele rozebranym w XIX wieku. Pozostałe ważne zabytki Olten to m.in. XVII wieczny kościół klasztorny Kapucynów (Kapuzinerkloster), neoromański kościół parafialny św. Marcina (Katholische Kirche St. Martin) oraz zabytkowa stacja pogodowa (Amthausquai). Odwiedzając Olten warto także wybrać się do znajdującego się przy ulicy Kirchgasse Muzeum Sztuki (Naturmuseum), gdzie obejrzeć można imponującą kolekcję wypchanych zwierząt.
Zdjęcia [2]
Olten
Miasta snowman· 1036
Olten
Miasta snowman· 916
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas