Zameczek Myśliwski w Bugaju

Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Wielkopolskie
Miejscowość: Bugaj
Strona Internetowa: www.darzbor.eu
GPS: N: 52°11'54.50", E: 17°30'27.51"

Bugaj to niewielka miejscowość w środkowo-zachodniej Polsce (województwo wielkopolskie), położona na obrzeżach miasta Miłosław. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu wioski na niewielkim wzniesieniu wśród lasów Zameczek Myśliwski "Bażantarnia" (nazwa pochodzi od prowadzonej tu niegdyś hodowli bażantów). Budowla wzniesiona została w połowie XIX wieku w stylu neogotyku romantycznego, w formie średniowiecznego zespołu obronnego. Głównym inicjatorem budowy obiektu był ówczesny właściciel pobliskiego Miłosławia - Seweryn Mielżyński. Zameczek jest budynkiem parterowym, z mieszkalnym poddaszem. Nakrywa go wysoki dwuspadowy dach z wystawką od strony frontu. Nad całością dominuje wysoka, czterokondygnacyjna wieża narożna, zwieńczona wielopołaciowym dachem. W skład całego kompleksu wchodzą także m.in. budynek gospodarczy oraz połączona z budynkiem mieszkalnym murowanym gankiem, wspartym na półkoliście zamkniętych arkadach drewniana ambona myśliwska, którą zdobi ornament charakterystyczny dla drewnianego budownictwa szwajcarskiego. W czasie swojej świetności zameczek służył zapewne nie tylko jako schronienie w czasie polowań, lecz także jako letnie mieszkanie właściciela. Obecnie gruntownie odrestaurowana posiadłość stanowi własność prywatną.
Pałac w Śmiełowie [11 km]
Rezerwat Archeologiczny w Gieczu [17 km]
Pałac Tarce [23 km]
Zamek w Kórniku [29 km]
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach [36 km]
Skansen miniatur w Pobiedziskach [36 km]
Gniezno [38 km]
Ostrów Lednicki [38 km]
Pałac w Krześlicach [40 km]
Pałac w Rogalinie [40 km]
Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie [45 km]
Pałac w Zakrzewie [46 km]
Poznań [46 km]
Zamek w Gołuchowie [48 km]
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu.
Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.