Lugano

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Ticino
Populacja: 54 437
Powierzchnia: 32 km²
GPS: N: 46°0'13.76", E: 8°57'4.18"
Lugano
Lugano - panorama
Lugano to miasto i zarazem popularny ośrodek turystyczny w południowej Szwajcarii, położony we włoskojęzycznym kantonie Ticino na północnym brzegu jeziora Lugano pomiędzy górskimi szczytami Monte Bre (925 m n.p.m.) i Monte San Salvatore (912 m n.p.m.). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Etruskowie założyli tu jedną ze sowich osad. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu swoją kolonię zwaną Lucus (święty las). Po upadku Cesarstwa osada dostała się pod panowanie Longobardów, a później przejęli je biskupi Como. W okresie średniowiecza Lugano stanowiło częsty przedmiot sporów pomiędzy książętami Mediolanu, a biskupami Como. Po panowaniem włoskim miasto pozostawało aż do początku XVI wieku, kiedy to stało się częścią Konfederacji Szwajcarskiej. Wtedy też niewielka wioska przeistoczyła się w znaczący ośrodek handlowy, który stał się jednym z najważniejszych punktów handlowych pomiędzy Włochami, a północną Europą. W owym czasie wybudowano w Lugano wiele nowych kościołów, a także budynków użyteczności publicznej. W XVIII wieku w mieście założona została także drukarnia. Obecnie Lugano (obok Genewy i Zurychu) stanowi jeden z największych i najważniejszych centrów finansowych kraju. Malownicze położenie, liczne parki oraz zabytkowe stare miasto powodują, że Lugano stanowi popularny ośrodek turystyczny chętnie odwiedzany przez turystów czy wczasowiczów z całego kraju.

Zwiedzanie
Poza ciepłym śródziemnomorskim klimatem licznymi plażami, parkami oraz malowniczymi krajobrazami roztaczającymi się z pobliskich gór, Logano przyciąga do siebie także pięknym, pełnym krętych wąskich uliczek oraz lombardzkich budynków starym miastem. Jego serce stanowi położony w pobliży przystani plac Piazza della Riforma. Ze wszystkich stron otaczaj go malownicze kamienice w których na parterze znajdują się liczne restauracje, kafejki i bary ze stolikami. Kierując się od placu w kierunku północno-zachodnim dojedziemy do jednego z najcenniejszych budynków miasta, którym jest okazała renesansowa katedra św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Świątynia ta wzniesiona została w 1447-1522 według projektu włoskiego architekta Giovanniego Antonia Amadeo (1477-1522). W jej wnętrzu uwagę przyciągają freski znanego lombardzkiego malarza Bernardina Luiniego (1490-1532). Pozostałe ważne zabytki Lugano to m.in. usytuowany przy Piazza Lumi XVI wieczny kościół Santa Maria degli Angioli, XIX wieczny budynek ratusza miejskiego, Willa Ciani (obecnie siedziba Muzeum Sztuk Pięknych) oraz stanowiący cel wielu pielgrzymek kościół Santa Maria Ghirli. W okolicach Lugano znajduje się przeszło 300 km górskich szlaków oraz tras rowerowych, które wręcz zachęcają do uprawiania tu kolarstwa górskiego. Ponadto warto także wybrać się kolejką na okoliczny szczyt Monte Brè (925 m n.p.m.) skąd rozpościera się przepiękna panorama całego miasta z przylegającym do niego jeziorem. Warto także wybrać się na wycieczkę wokół jeziora Lugano.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas