Holkham Hall

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Holkham
Strona Internetowa: www.holkham.co.uk
GPS: N: 52°57'1.85", E: 0°48'11.30"
Holkham Hall - panorama
Holkham to niewielka miejscowość we wschodniej Anglii, położona w północno-zachodniej części hrabstwa Norfolk, nad brzegiem Morza Północnego. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka imponujący dwór Holkham Hall. Rezydencja wzniesiona została w XVIII wieku na polecenie pierwszego hrabiego Leicester, Thomasa Coke. W rękach rodziny posiadłość pozostaje do dnia dzisiejszego. Wewnątrz na uwagę zasługuje znakomita kolekcja malarstwa, m.in. dzieł van Dycka i Rubensa. Ponadto warto także zajrzeć do Landscape Room, pokoju z XVIII wiecznymi pejzażami, tak bardzo lubianymi przez angielską arystokrację. Holkham Hall stanowi jeden z najwspanialszych przykładów architektury palladianizmu, stylu w architekturze inspirowanego twórczością Andrea Palladio.

Ciekawostki
- Szacuje się, że koszt budowy Holkham Hall wyniósł aż 90 tysięcy funtów co w owym czasie prawie zrujnowało rodzinę hrabiego Thomasa Coke.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas