Solura (Solothurn)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Solura
Populacja: 15 623
Powierzchnia: 6 km²
Strona Internetowa: www.solothurn-city.ch
GPS: N: 47°12'29.28", E: 7°32'19.51"
Solura
Solura - panorama
Solura to miasto w północno-zachodniej Szwajcarii, położone nad rzeką Aare (lewy dopływ Renu) u stóp Jury. Jego początki sięgają I wieku n.e., kiedy to Rzymianie założyli tu swoją kolonię która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący obóz warowny zwany Castrum Salodurum. Po upadku Cesarstwa osada stała się częścią Królestwa Franków w czasie rządów których rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W 1218 roku Solura uzyskała status wolnego miasta, a w XVI wieku mimo rozprzestrzeniającej się reformacji, miasto pozostało przy katolicyzmie. Wtedy też, na przeszło dwa stulecia Solura stała się siedzibą katolickich ambasadorów króla Francji. W tym czasie w mieście wzniesiono wiele okazałych budowli, które po dziś dzień stanowią wizytówkę Solury.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Solury jest usytuowana przy Kronenplatz okazała barokowo-klasycystyczna katedra św. Ursusa (St. Ursenkathedrale). Świątynia ta wzniesiona została została w latach 1762-1773 według projektu Gaetana Matttea Pisoniego. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na marmurową ambonę, XVIII wieczne organy oraz ozdobne żebrowanie stropu. W kościele przechowywane są także relikwie świętych patronów Ursusa i Wiktora, którzy w starożytności byli rzymskimi żołnierzami legendarnej Legii Tebańskiej. Dla zwiedzających udostępniona jest także 66 metrowa wieża katedralna z której rozpościera się przepiękny widok na miasto. Pozostałe ważne zabytki Solury to m.in. Pałac Besenval (Palais Besenval), uznawana za najstarszą budowlę miasta XIII wieczna wieża zegarowa Zeitglockenturm, wybudowany w drugiej połowie XVII wieku kościół Jezuitów, przypominający jednocześnie kościół i bramę budynek ratusza miejskiego, stanowiący pozostałość dawnego klasztoru kościół Franciszkanów (Franziskanerkirche), usytuowany w pobliżu miasta XVII wieczny zamek Waldegg (Schloss Waldegg) oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań w postaci kilku bram miejskich (Bieltor, Buristurm, Baseltor czy Krummturmschanze).

Ciekawostki
- Jednym z symboli miasta jest liczba 11 co związane jest z tym, że kanton Solury jako jedenasty został przyłączony do Konfederacji Szwajcarskiej. Liczba ta jest też, nierozerwalnie związana z różnymi elementami miasta. Jest tu 11 wież, 11 kościołów, tyle samo fontann, a miejscowa katedra ma jedenaście ołtarzy i dzwonów. Jeden z miejskich zegarów na cyferblacie nie ma dwunastki.
- W Solurze spędził ostatnie lata swojego życia Tadeusz Kościuszko (1746-1817). W domu gdzie mieszkał (Gurzelngasse 12) staraniem Rządu Polskiego i Kantonu Solury w 1936 roku otwarto małe muzeum.
Zdjęcia [10]
Solura
Solura
Solura
Solura
Solura
Solura
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas