Lozanna (Lausanne)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Vaud
Populacja: 122 284
Powierzchnia: 41 km²
GPS: N: 46°31'24.75", E: 6°37'58.24"
Lozanna
Lozanna - panorama
Lozanna to zabytkowe miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone na malowniczym zboczu góry Jorat nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to w miejscu dawnej helwetyckiej osady Rzymianie założyli obóz wojskowy zwany Lausanna. Dziś jego pozostałości można odnaleźć w zachodniej części miasta w nadbrzeżnej dzielny Vidy. W V wieku Lozanna dostała się pod panowanie Burgundów, a następnie Franków. W VI w wieku powstało tu biskupstwo, a samo miasto wkrótce stało się ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Na początku XIX wieku Lozanna została stolicą nowo powstałego szwajcarskiego kantonu Vaud.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Lozanny jest wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku monumentalna wczesnogotycka Katedra Notre-Dame. Stanowi ona szczytowe osiągnięcie gotyku burgundzkiego i uznawana jest za jedną z najwybitniejszych średniowiecznych budowli całej Szwajcarii. Uroczysta konsekracja świątynni miała miejsce w 1275 roku i dokonana została przez papieża Grzegorza X w obecności Cesarza Rudolfa I Habsburga. Pozostałe zabytki jakie warto zobaczyć odwiedzając Lozannę to m in. XIV wieczny Zamek Biskupi (Château St Maire), XVII wieczny Ratusz, budynek Uniwersytetu, Zamek d'Ouchy (Château-d'Ouchy - obecnie hotel), Musee de l'Art brut (słynne z imponującej kolekcji dzieł sztuki stworzonych przez pacjentów klinik psychiatrycznych i zakładów karnych) oraz znajdujące się w obrębie Starego Miasta (Vieille Ville) liczne domy mieszczańskie. Od 1914 roku w Lozannie ma swoją siedzibę Międzynarodowy Komitet Olimpijski w którym utworzone zostało Muzeum Olimpijskie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas