Thun

Miasta
Kategoria: Miasta
Kontynent: Europa
Kraj: Szwajcaria Szwajcaria
Kanton: Berno
Populacja: 41 899
Strona www: www.thun.ch
Thun
Thun
Thun to miasto środkowej Szwajcarii, położone u ujścia rzeki Aare do jeziora Thun (Thunersee). Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to wywodzący się z rodu Zahringów książę Berchtoid V(1160-1218) polecił wybudować tu pierwszy zamek warowny. Dynamiczny rozwój miasta stawił, że już w 1264 roku Thun otrzymało prawa miejskie, a wiek później zostało wcielone do konfederacji.
Swój największy okres Thun przeżywało w XVI wieku, kiedy to stało się jednym z ważniejszych środków handlowych w regionie. Wtedy też powstało w mieście wiele nowych budowli. Wzniesiono wówczas m in. nowy budynek ratusza oraz zbrojownię.
Miatso położone jest niespełna 20 km od Berna i stanowi bramę do Berneńskiego Oberlandu (historyczna kraina w szwajcarskim kantonie Berno).
Jednym z najciekawszych zabytków Thun jest górujący nad miastem średniowieczny zamek obronny. Budowla ta wzniesiona została w XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała podczas ostatniej większej przebudowy jaka dokonana została w XV wieku. Z murów warowni rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Obecnie w zamku znajduje się muzeum (Schlossmuseum) w którym podziwiać można m in. bogatą kolekcję średniowiecznych zbroi oraz broni.
Odwiedzając Thun warto także zobaczyć znajdujący się w sąsiedztwie zamku XIV wieczny kościół Stadkirke, XVI wieczny zabytkowy budynek ratusza, XIX wieczny neogotycki Pałac Schadau oraz liczne malownicze uliczki Starego Miasta.
Thun znane jest także z najstarszej miejskiej panoramy wykonanej w latach 1809-1814 przez Marquarda Wochera. Dzieło ma 38 metrów szerokości i około 7.5 metra wysokości i przedstawia Thun jakie było w 1810 roku.

Thun - Zdjęcia [1]

Thun

Thun
Atena      147

Thun

Na mapie
GPS: N: 46°45'34.53", E: 7°37'48.02"
W pobliżu (do 50 km)

torbowo.pl
© 2014 - Navtur.pl - info(at)navtur.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki cookie.