Prachatice

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowoczeski
Populacja: 11 712
Powierzchnia: 39 km²
GPS: N: 49°0'46.09", E: 13°59'51.79"
Prachatice
Prachatice - panorama
Prachatice to miasto w południowych Czechach, położone u podnóża góry Libín (1096 metrów n.p.m.). Jego początki miasta sięgają XI wieku kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. Dzięki monopolowi na handel solą a także korzystnemu położeniu na słynnym Złotym Szlaku wiodącym z Czech do Bawarii, w XIV wieku Prachatice przekształciły się w rozległe i dobrze prosperujące miasto. W XV wieku Prachatice zostały najechane i zdobyte przez Husytów. Po wygaśnięciu konfliktów religijnych Prachatice uzyskały status miasta królewskiego, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. W XVI wieku miasto stało się własnością znanego i potężnego rodu Rożmberków. Oni też odbudowali je po pożarze jaki miał miejsce w 1507 roku. Nadali mu renesansowy charakter, który zachował się w pełni do czasów obecnych. Po bitwie na Białej Górze w 1620 roku miasto straciło swoje znaczenie strategiczne i utraciło także wtedy status miasta królewskiego.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytkowych budowali starego miasta w Prachaticach należą m.in. XVI wieczny późnogotycki Kościół św Jakuba, budynki Starego i Nowego Ratusza oraz pozostałości murów miejskich z basztami i bramami miejskimi. Prachatice poszczycić się mogą także największą ilością kamienic z sgraffitowymi dekoracjami w Czechach. Każdego roku hucznie obchodzi się w mieście Uroczystości Solnej Złotej Drogi, upamiętniające średniowieczny handel solą pomiędzy Prachaticami a Bawarią. Na głównym rynku miasta odbywają się wtedy liczne koncerty muzyki średniowiecznej a także parady z przebranymi w średniowieczne stroje uczestnikami.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdujący się w czeskiej Pradzie - Stadion Strahov jest największym stadionem piłkarskim świata i zarazem drugim co do wielkości obiektem sportowym na świecie. Jego płyta główna ma wymiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię przeszło 62 tysięcy m2. Jego trybuny zaś pomieścić mogą około 250 tysięcy widzów.
Reklama
Polub nas