Cap Ferrat

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
GPS: N: 43°41'15.00", E: 7°19'45.00"
Cap Ferrat - panorama
Cap Ferrat to niezwykle malowniczy półwysep w południowo-wschodniej Francji, położony na Lazurowym Wybrzeżu pomiędzy Monako (10 km) na wschodzie a Niceą (5 km) na zachodzie. Ma kształt zbliżony do niewielkiej łopaty, połączonej z lądem wąskim przesmykiem. W kierunku wschodnim z półwyspu ciągnie się mniejszy, wydłużony półwysep, zwany la pointe Saint-Hospice (Półwysep św. Hospicjusza - patrona cierpiących na niedowład rąk, który niegdyś mieszkał w wieży na Cap-Ferrat, gdzie prowadził życie pustelnika). Cap Ferrat rozdziela miejscowości Beaulieu-sur-Mer i Villefranche-sur-Mer. Prawie całość jego powierzchni należy do miasta Saint-Jean-Cap-Ferrat. Po zachodniej stronie półwyspu rozciąga się głęboka zatoka, zwana Rade de Villefranche. Przez miejscowych Cap Ferrat bardzo często określany jest mianem "Półwyspu miliarderów" (la presqu’île des milliardaires), ponieważ znajduje się tu kilkadziesiąt superluksusowych rezydencji wakacyjnych czołowych postaci biznesu, mediów czy bogatych celebrytów. Jedna z nich (Villa Ephrussi de Rothschild) otoczona pięknymi ogrodami dostępna jest także dla turystów. Na południowym cyplu półwyspu znajduje się latarnia morska, która zbudowana została w pierwszej połowie XIX wieku. Cap Ferrat otacza niezwykle malownicza ścieżka turystyczna o długości 11 km, zwana le sentier du littoral. Ciągnie się ona od plaży Passable po stronie zatoki Rade de Villefranche aż do niewielkiego portu miasteczka Saint-Jean-Cap-Ferrat. Cały półwysep ma powierzchnię około 2,5 km².

Ciekawostki
- Nazwa półwyspu pochodzi od łacińskiego słowa ferus oznaczającej dziki, nieuprawiany, co prawdopodobnie związane jest z niską roślinnością naskalną i rzadkim lasem jaki porasta cały Cap Ferrat.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas