Berno (Bern)

Szwajcaria     UNESCO
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Berno
Populacja: 128 041
Powierzchnia: 51 km²
Strona Internetowa: www.bern.com
GPS: N: 46°56'52.79", E: 7°26'53.33"
Berno
Berno - panorama
Berno to historyczne miasto i zarazem stolica stolica Szwajcarii, położona w malowniczym zakolu rzeki Aare. Mimo że nie przypomina ono stołecznej metropolii, mają tu swoje siedziby najważniejsze instytucje kraju. Historia miasta sięga końca XII wieku kiedy to książę Bertold V von Zähringen założył w zakolu rzeki Aare osadę którą nazwał Bern. Według miejscowych legend nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa Bär oznaczającego niedźwiedzia, którego to ów książę tu upolował. Obecnie miś urósł do rangi najważniejszego symbolu miasta i jego wizerunek umieszczony jest w herbie Berna. Nad brzegiem rzeki Aare zaś, po dziś dzień w okolicznych jamach trzymane są żywe niedźwiedzie brunatne. Po bezpotomnej śmierci Bertolda Berno zyskało status wolnego miasta Rzeszy, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Zapoczątkowało to jego dynamiczny rozwój i już jako prężnie działający ośrodek handlowy w 1353 roku przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej tworząc nowy kanton. Po uchwaleniu konstytucji federacyjnej w 1848 roku Berno stało się stolicą Szwajcarii. W tym samym okresie w mieście założony został pierwszy uniwersytet.

Zwiedzanie
Wielowiekowa historia Berna pozostawiła po sobie niezwykle urokliwe i pełne zabytków stare miasto. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m in. późnogotycką XV wieczną katedrę św. Wincentego, XVI wieczną Wieżę Zegarową (Zeitglockenturm), dom słynnego fizyka Alberta Einsteina (1879-1955), stanowiący obecnie siedzibę parlamentu XIX wieczny Federal Palace (Bundeshaus), Wieżę Więzienną (Käfigturm), oraz reprezentacyjne ulice Marktgasse i Kramgasse na których oprócz ciągnących się na przestrzeni sześciu kilometrów zabytkowych arkad zobaczyć możemy także jedenaście XVI wiecznych bogato zdobionych fontann. Najpiękniejszy widok panoramy Starego Miasta roztacza się z położonego na wzniesieniu nad jaskinią z niedźwiedziami Ogrodu Różanego lub z platformy widokowej usytuowanej na wieży katedry. Na jej szczyt prowadzą 344 stopnie. W 1983 roku zabytkowe średniowieczne Stare Miasto w Bernie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [6]
Berno
Miasta Snowman· 1501
Berno
Miasta Snowman· 906
Berno
Miasta Snowman· 1016
Berno
Miasta Snowman· 1210
Berno
Miasta Snowman· 976
Berno
Miasta Snowman· 941
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii zadziwiająco późno, jak na kraj o bardzo rozwiniętych formach demokracji dopuszczono do głosu kobiety. Płeć piękna otrzymała prawa wyborcze w 1971 roku (w Polsce przykładowo było to w 1918 roku), a ustawę o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn została uchwalona przez Szwajcarów dopiero w 1994 roku.
Reklama
Polub nas