Chinchón

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Madryt
Strona Internetowa: www.ciudad-chinchon.com
GPS: N: 40°8'24.27", W: 3°25'21.57"
Chinchón
Chinchón - panorama
Chinchón to niewielka miejscowość w środkowej Hiszpanii, położona około 45 km w kierunku południowo-wschodnim od Madrytu. Początki miasta sięgają przełomu XIV i XV wieku, kiedy to wybudowane zostały tu pierwsze umocnienia. Powstał wtedy zamek, a także wytyczony został główny plac miejski, który w kolejnych stuleciach obudowany został licznymi kamienicami. W XVII wieku hrabina Chinchón podczas pobytu w Peru zaraziła się malarią. Leczyła się korą tropikalnego drzewa, która przywiozła do Hiszpanii. Drzewo to nazwano potem na jej cześć Cinchona pubescens - chinowcem.

Zwiedzanie
Serce miasta stanowi otoczony dwupiętrowymi, średniowiecznymi domami i wysypany piaskiem nieregularny plac Plaza Mayor. Na budynkach znajdują się galerie z nadprożami oraz drewniane balkony (których jest tu w sumie 234), podparte na stojakach za pomocą wsporników. Sam plac stanowi scenerię dla różnych wydarzeń jakie organizowane są w Chinchón. Najpopularniejszą imprezą są organizowane każdego roku w sierpniu walki byków. Oprócz typowych domów z balkonem, wokół placu znaleźć można liczne restauracje i bary. W głębi Plaza Mayor wznosi się majestatyczny Kościół Iglesia de la Piedad. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana o czym świadczy dziś mieszanka stylów architektonicznych. Trzon budowli stanowi renesansowa konstrukcja ozdobiona elementami barokowymi, platereskowymi i gotyckimi. Na północno zachodnim krańcu miasta napotkać można okazały średniowieczny zamek. Miasto jest także znane z "Pasion de Cristo" (męki Chrystusa), która odbywa się co roku w Wielką Sobotę.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas