Zamek Veveří (Hrad Veveří)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Południowomorawski
Strona Internetowa: www.veveri.cz
GPS: N: 49°15'24.45", E: 16°27'39.94"
Zamek Veveří - panorama
Veveří to okazały zamek w południowych Czechach, położony około 15 km w kierunku północno-zachodnim od centrum Brna. Budowla usytuowana jest na malowniczym wzgórzu nad zalewem Svratki. Jego początki sięgają połowy XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza drewniana warownia. Wiek później zastąpiono ją kamienną budowlą. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie powiększany i przebudowywany. Ostatnie zmiany przeprowadzone zostały w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie stanowi on jeden z najrozleglejszych zamków na terenie Moraw. W czasie II wojny światowej w murach warowni stacjonowały oddziały Wehrmachtu i SS.

Legenda
Około 400 metrów w kierunku południowo-zachodnim od zamku znajduje się kaplica Matki Boskiej (Kaple Matky Boží na Veveří) do której rzekomo z warowni pod ziemią prowadzi tajemniczy tunel. Jak głoszą miejscowe podania w jego wnętrzu ukryte są posągi dwunastu srebrnych apostołów, które przywiezione zostały tu na początku XIV wieku.

Zamek Veveří - Plan

Ciekawostki
- Zamek Veveří trzykrotnie odwiedził dwukrotny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill (między innymi w czasie podróży poślubnej), o czym przypomina wmurowana tablica.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1883 roku w czeskiej Pradze urodził się wybitny niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego Franz Kafka. W swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską, której istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z anonimową, nadrzędną wobec niej instancją.
Reklama
Polub nas