Zutphen

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Geldria
GPS: N: 52°7'40.46", E: 6°12'2.78"
Zutphen
Zutphen - panorama
Zutphen to miasto we wschodniej Holandii, położone nad brzegiem rzeki IJssel. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W owym czasie nazywała się ona Zuidveen. Z upływem czasu niewielka wioska rozrosła się w znaczący port handlowy, który w 1312 roku stał się członkiem Hanzy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej) co zapoczątkowało okres rozkwitu i świetności miasta. Prosperity trwało aż do 1572 roku, kiedy to miasto zostało najechane i złupione przez wojska hiszpańskie. W czasie II wojny światowej Zutphen zostało zajęte przez Niemców, czego konsekwencją były duże szkody i zniszczenia. Po wojnie miasto zostało odbudowane.

Zwiedzanie
Północną granicę centrum Zutphen wytycza Groenmarkt przy którym wznosi się majestatyczna wieża zwana Wijnhuistoren. Budowla wzniesiona została w latach 1616-1642 na planie kwadratu, a jej szczyt wieńczy smukła wieża zegarowa. Obecnie w murach wieży mieści się włoska restauracja Corretto. Tuż za Groenmarkt rozpoczyna się ulica Lange Hofstraat, która rozdziela centrum miasta na dwie części. Tutaj też znajduje się okazały gotycki Sint Walburgiskerk (Grote Kerk). W tej niepozornej świątyni mieści się założona w 1560 roku przez protestantów biblioteka z niezwykle cennymi manuskryptami i rękopisami. Pozostałe ważne zabytki Zutphen to m.in. XV wieczna brama miejska Drogenapstoren, budynek ratusza miejskiego, łącząca stare i nowe miasto brama wodna Berkelpoort oraz pozostałości murów miejskich.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Holandii pochodzi słynna tancerka Mata Hari, która zdobyła dużą sławę wykonującą tańce w stylu orientalnym w Europie Zachodniej początku XX wieku. W 1917 została oskarżona we Francji o szpiegostwo i współpracę z wywiadem wroga, a jej działalność miała być przyczyną śmierci tysięcy żołnierzy na frontach I wojny światowej. Po skazaniu przez sąd została 15 października 1917 roku rozstrzelana w koszarach wojskowych we francuskim mieście Vincennes.
Reklama
Polub nas