Kampen

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Overijssel
GPS: N: 52°33'17.75", E: 5°55'12.46"
Kampen
Kampen - panorama
Kampen to miasto w Holandii, położone w pobliżu ujścia rzeki Ijssel do Zwarte Meer (odnogi sztucznego jeziora IJsselmeer), około 15 km w kierunku północno-zachodnim od Zwolle. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W 1236 roku Kampen otrzymało prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Jednak swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało po tym jak stało się członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wtedy to Kampen posiadało własną flotę, dającą możliwości prowadzenia własnych interesów oraz szybkiego bogacenia się. Nic więc dziwnego, że gdy wybuchła wojna pomiędzy Niderlandami a Związkiem Hanzeatyckim miasto opowiedziało się przeciwko tym pierwszym.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Kampen zachowało się wiele pamiątek z czasów dawnej potęgi. Przypominają o tym okazałe gotyckie bramy, pieczołowicie odrestaurowane kamienice oraz kościoły. Do najważniejszych zabytków miasta należą m.in. widoczna praktycznie z każdego miejsca XVII wieczna Nowa Wieża (Nieuwe Toren), pochodząca z XIV wieku ceglana brama Koornmarktpoort, budynek ratusza miejskiego (Stadhuis), monumentalny gotycki kościół św. Mikołaja (Bovenkerk) usytuowane w dawnym domu kupieckim Muzeum Miejskie (Stedelijk Museum), pochodząca z 1465 roku i przebudowana dwa stulecia później w stylu renesansowym brama Broederpoort oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Przeciętny rodowity mieszkaniec Holandii ma około 183 cm wzrostu co oznacza, że jest on prawie 10 centymetrów wyższy niż przeciętny Polak czy Brytyjczyk.
Reklama
Polub nas