Zamek w Puivert (Château de Puivert)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Langwedocja-Roussillon
Miejscowość: Puivert
Strona Internetowa: www.chateau-de-puivert.com
GPS: N: 42°55'16.00", E: 2°3'20.00"
Zamek w Puivert - panorama
Puivert to niewielka miejscowość w południowej Francji, położona u podnóża Pirenejów, około 15 kilometrów w kierunku zachodnim od Quillan. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane w pobliżu miasteczka na malowniczym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to Katarzy (przedstawiciele dualistycznego ruchu religijnego działającego w XI-XIII wieku w południowej Francji i północnych Włoszech) wybudowali tu pierwsze umocnienia. W kolejnych stuleciach warownia była sukcesywnie przebudowywana oraz powiększana. W 1210 roku zamek został zdobyty przez wojska Szymona z Montfort (1208-1265). Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowała się jedynie brama wejściowa, 35 metrowy donżon, kaplica zamkowa, narożne wieże oraz pozostałości murów.

Ciekawostki
- Zamek Puivert bardzo często wykorzystywany jest jako plan Filmowy, m.in. w 1998 roku Roman Polański kręcił tu sceny do filmu pt. Dziewiąte Wrota.
Godziny otwarcia
- od kwietnia do września codziennie w godz.: 8:00-20:00
- od października do marca codziennie w godz.: 10:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas