Ludlow

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Strona Internetowa: www.ludlow.org.uk
GPS: N: 52°22'2.33", W: 2°43'15.64"
Ludlow
Ludlow - panorama
Ludlow to miasto w zachodniej Anglii (hrabstwo Shropshire), położone nad rzeką Teme w pobliżu Clee Hill w pobliżu granicy z Walią. Założonego zostało w XI wieku po podboju okolicznych terenów przez Anglików. Wkrótce potem na okolicznym wzgórzu rozpoczęta została budowa zamku. Niegdyś głównym zajęciem mieszkańców miasta było produkcja wełny. W tym celu powstało nad brzegiem rzeki 11 młynów. Przemysł włókienniczy jednak upadł w momencie przejęcia Ludlow przez Henryka VI w Wojnie Dwóch Róż jaka toczona była w Anglii w latach 1455-1485. Do czasów obecnych w Ludlow zachowało się niezwykle urokliwe stare miasto z majestatycznym zamkiem oraz malowniczymi uliczkami otoczonymi starymi zabytkowymi domami (szacuje się, że w mieście zachowało się blisko 500 zabytkowych budowli).

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Ludlow jest usytuowany w zachodniej części miasta monumentalny średniowieczny zamek (Ludlow Castle). Wzniesiony został w drugiej połowie XI wieku przez Rogera de Montgomerie w celu powstrzymania naporu Walijczyków. Z tej niegdyś imponującej warowni do czasów obecnych zachowały się potężne mury obronne z wieżyczkami i strażnicami, wysoki na 33 metry donżon oraz okrągła kaplica św. Marii Magdaleny (1190-1120). W murach zamku znajduje się także ufundowana w 1323 roku przez Rogera Mortimera w podzięce za szczęśliwą ucieczkę z londyńskiego Tower kaplica św. Piotra. Kierując się na zachód od zamku można dojść do XV wiecznego kościoła św. Wawrzyńca (Church of St Lawrence). Z zewnątrz świątynia przykuwa ciekawymi ozdobami architektonicznymi oraz ogromnymi witrażami, a w jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na liczne grobowce, w tym szczególnie na ładny nagrobek Mary Evre z 1612 roku. Pozostałe ważne zabytki Ludlow to m.in. wybudowany w 1619 roku The Feathers Hotel (jeden z najstarszych budynków miasta), jedna z głównych bram miejskich The Butter Cross, zbudowany pod koniec 1930 rok w stylu neobizantyjskim kościół św. Piotra oraz XVI wieczny budynek Castle Lodge (obecnie siedziba muzeum).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas