Zamek w Bobrownikach

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Miejscowość: Bobrowniki
GPS: N: 52°46'46.00", E: 18°56'50.00"
Bobrowniki to niewielka miejscowość w Polsce, położona na prawym brzegu Wisły. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane nad brzegiem rzeki ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to ówczesny książę dobrzyński Władysław Garbaty (1305-1351) polecił wznieść tu pierwszą warownię. W kolejnych wiekach była ona siedzibą starostów książęcych, wójtów krzyżackich i starostów królewskich. W 1405 roku Władysław Jagiełło wykupił ziemię dobrzyńską razem z Bobrownikami z rąk Krzyżaków, jednak już cztery lata później po ataku na zamek i zburzeniu części murów przez artylerię krzyżacką przeszedł w ręce zakonne, po czym prawdopodobnie latem 1410 roku powrócił pod polskie władanie. Przygraniczne położenie powodowało, że twierdza była wielokrotnie powiększana i umacniana. W czasie wojny trzynastoletniej jaka toczona była w latach 1454-1466 pomiędzy Państwem Zakonu Krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego w murach warowni utworzone zostało więzienie w którym przetrzymywano pojmanych rycerzy krzyżackich. Jakiś czas później po przesunięciu granic zamek utracił swoje znaczenie strategiczne. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego został ostatecznie opuszczony i od tego czasu zaczął popadać w coraz to większą ruinę. Do czasów obecnych z tej niegdyś imponującej twierdzy zachowało się jedynie część murów obronnych.

Ciekawostki
- Do lat osiemdziesiątych XX wieku, ruiny zamku znajdowały się na wyspie, oddzielone od prawego brzegu rzeki dziką odnogą.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas