Ruiny Zamku w Wenecji

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Miejscowość: Wenecja
Strona Internetowa: www.zamekwenecja.pl
GPS: N: 52°47'52.00", E: 17°44'59.00"
Ruiny Zamku w Wenecji - panorama
Wenecja to niewielka miejscowość w środkowo-północnej Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), położona koło Żnina na przesmyku jezior: Biskupińskiego, Weneckiego i Skrzynka. Jednym z ciekawszych zabytków są tu pozostałości średniowiecznego zamku. Warownia ta wzniesiona została w połowie XIV wieku na polecenie wielkopolskiego możnowładcy Mikołaja Nałęcza z Chomiąży określanego także mianem Krwawego Diabła Weneckiego. Przydomek ten uzyskał z powodu niezwykłej pazerności i bezwzględności wobec przeciwników politycznych. Wielokrotnie pustoszył dobra arcybiskupów gnieźnieńskich na Pałukach, przez co wszedł w konflikt z metropolitą Bodzantą. Zamek zbudowany został w czasach Kazimierza Wielkiego (1310-1370) w ramach wielkiej akcji fortyfikacji Polski. Ponadto twierdza kontrolowała także przebiegający tędy w owym czasie ważny szlak handlowy łączący Żnin z Gnieznem. Po śmierci Nałęcza, warownia przeszła w ręce rodziny Pomianów, a 1420 roku zamek stał się własnością archidiecezji gnieźnieńskiej, która utworzyła w nim więzienie dla księży. Warownia nie funkcjonowała zbył długo bowiem już pod koniec XV wieku została opuszczona i rozebrana. Do czasów obecnych zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych oraz dziedziniec. W sąsiedztwie zamku urządzona została wystawa średniowiecznych machin oblężniczych (jedna z największych na świecie). Niektóre katapulty są interaktywne i służą do prowadzenia unikalnych lekcji żywej historii oraz warsztatów historycznych.

Architektura
Zamek powstał na planie kwadratu o boku długości 33 metrów. Otaczał go ceglany mur wzniesiony na kamiennych fundamentach wsparty skarpami. W północno-wschodnim narożniku znajdowała się kilkukondygnacyjna, czworoboczna wieża, która pełniła funkcje obserwacyjno-obronne. Główny budynek mieszkalny wzniesiono wzdłuż całego zachodniego muru. Wjazd na dziedziniec prowadził drewnianą kładką oraz mostem zwodzonym od strony południowej. Całe założenie otoczone zostało głęboką fosą której brzegi umocniono drzewem.

Ciekawostki
- Według miejscowych legend do właśnie na zamku w Wenecji testowano bombardy (armaty) przed słynną bitwą pod Grunwaldem.
Ceny biletów
- normalny: 10 PLN
- ulgowy: 8 PLN
Godziny otwarcia
- od 1 maja do 30 października codziennie w godz.: 9:00-18:00
- od 1 listopada do 30 kwietnia codziennie (poza dniami świątecznymi) w godz.: 9:00-14:00
Zdjęcia [2]
Ruiny Zamku w Wenecji
Zamki i pałace ziomal· 524
Ruiny Zamku w Wenecji
Zamki i pałace ziomal· 425
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas