Most Jana Stacha w Znamirowicach

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Mosty i wiadukty
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Znamirowice
GPS: N: 49°43'56.47", E: 20°41'27.89"
Znamirowice to niewielka miejscowość w południowej Polsce, położona nad Jeziorem Rożnowskim, około 15 km w kierunku północnym od Nowego Sącza. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowany w pobliżu brzegu jeziora kamienny Most Jana Stacha zwany także Mostem Mocarza. Jest to największa tego typu kamienna budowla na świecie, która wzniesiona została siłami jednego tylko człowieka. Most wybudowany został w całości z piaskowca w latach 1968-1971 i ma 13 m wysokości, 7,5 m szerokości oraz 20 m długości. Przeprawa spina zbocza głębokiego na 10 metrów jaru, którego dnem płynie niewielki strumień wpadający do jeziora. Budowniczym tej nietypowej przeprawy był miejscowy rolnik Jan Stach. Budowę mostu wymusiła skomplikowana sytuacja rodziny rolnika, która po budowie zapory na Dunajcu w wyniku rozrastającego się zalewu została niemal odcięta od reszty świata. Rodzina Stachów zmuszona została do korzystania z drogi prowadzącej przez grunty sąsiadów. Rolnik jednak uniósł się honorem i początkowo przeprawiał się przez jezioro łodzią. W końcu, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku postanowił zbudować most, który miał go uniezależnić od łaski sąsiadów. Mimo negatywnej ekspertyzy inżynierów Stach przystąpił do pracy i w ciągu zaledwie trzech lat wzniósł konstrukcję na miarę rzymskich akweduktów. Przeprawa okazała się na tyle solidna, że nie groźny jej nawet strumień który w czasie roztopów wiosennych potrafi zmienić się w rwącą rzekę. Most jest na tyle duży, że bez problemu mogą się na nim minąć dwa duże samochody. Co więcej pan Jan wybudował dodatkowo pół kilometra drogi do swojego gospodarstwa, a dokonał tego wszystkiego, będąc już człowiekiem w sile wieku.

Ciekawostki
- W roku 1971 Jerzy Jaraczewski nakręcił o Janie Stachu i budowanym przez niego moście film pod tytułem Wznoszę Pomnik.
- Jan Stach zmarł w 2011 roku, w wieku 93 lat. Wkrótce potem na moście umieszczona została pamiątkowa tablica przybliżająca postać budowniczego mostu.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas