Rezerwat Przyrody SOOS (Národní přírodní rezervace Soos)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Przyroda
Kraj: Karlowarski
GPS: N: 50°8'58.00", E: 12°24'13.00"
Rezerwat Przyrody SOOS - panorama
SOOS to niezwykle malowniczy rezerwat przyrody w zachodnich Czechach, położony około 6 km w kierunku północno-wschodnim od uzdrowiska Franciszkowe Łaźnie. Jego wyjątkowość polega na możliwości przeniesienia się z czasów współczesnych w głęboką prehistorię, aż do epoki trzeciorzędu. Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są rozległe bagna i torfowiska porośnięte słonolubną roślinnością oraz . Oprócz tego napotkać można tu także liczne solniska oraz jedne w środkowej Europie mofety, czyli miniaturowe wulkany błotne.
Rezerwat SOOS zajmuje powierzchnię około 220 hektarów. Dla turystów udostępniony jest jedynie niewielki jego fragment ciągnący się wzdłuż wytycznej ścieżki dydaktycznej o długości około 2 km. Trasa prowadzi po drewnianych pomostach z których w pełnej krasie podziwiać można mokradła i torfowiska. Ponadto mija się także kilka źródeł mineralnych w tym m.in, najbardziej znane tzw. Źródło Cesarskie (Císařský pramen), z którego bije chłodna, średniozmineralizowana woda o podwyższonej zawartości siarczanów żelaza, węglanu sodu oraz chlorków. W innych miejscach wnętrze ziemi przypomina o sobie bulgotem gorącej wody, brakuje tylko strzelających w górę wysoko gejzerów. Na terenie rezerwatu funkcjonuje także stacja ratownicza zwierząt, a dla turystów przygotowano niezwykle interesującą ekspozycję paleontologiczną.
Ceny biletów
- normalny: 100 Kč
- ulgowy 50 Kč
- rodzinny: 180 Kč.
Godziny otwarcia
- Od 18 marca do 15 listopada codziennie w godz.: 10:00-16:30
Zdjęcia [6]
Rezerwat Przyrody SOOS
Przyroda carston· 673
Rezerwat Przyrody SOOS
Przyroda carston· 676
Rezerwat Przyrody SOOS
Przyroda carston· 651
Rezerwat Przyrody SOOS
Przyroda carston· 691
Rezerwat Przyrody SOOS
Przyroda carston· 636
Rezerwat Przyrody SOOS
Przyroda carston· 629
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W roku 1959 roku czeski chemik Otto Wichterle (1913-1998) wynalazł szkła kontaktowe. Był on także pionierem produkcji czechosłowackich włókien sztucznych i jednym z prekursorów czeskiej chemii makrocząsteczkowej.
Reklama
Polub nas