Maastricht

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Limburgia
GPS: N: 50°51'4.61", E: 5°41'26.89"
Maastricht
Maastricht - panorama
Maastricht to miasto w południowej Holandii, położone nad rzeką Mozą w bezpośrednim sąsiedztwie belgijskiej granicy. Jego początki sięgają czasów prehistorycznych, kiedy to przy brodzie rzeki założona została niewielka osada. W późniejszym czasie wybudowano tu most oraz drogę łączącą Bavay i Tongeren, z Kolonią. Nazwa miasta Maastricht pochodzi od łacińskiego Trajectum ad Mosam lub Mosae Trajectum, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "przeprawa przez Mozę" i odnosi się do mostu nad rzeką zbudowanego przez Rzymian w okresie panowania Oktawiana Augusta. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że tereny na których znajduje się Maastricht zamieszkiwane były nieprzerwanie od czasów rzymskich, co czyni je najstarszym miastem Holandii. W okresie wczesnego średniowiecza Maastricht stanowiło część Imperium Karolińskiego (terytorium zajmowanemu przez Franków od V wieku podczas koronacji Karola I Wielkiego na Świętego Cesarza Rzymskiego), a w późniejszym czasie przekształciło się w kondominium o podwójnej władzy, którym zarządzał książę-biskup Liège oraz księstwo Brabancji. Prawa miejskie Maastricht uzyskało w 1204 roku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Strategiczne położenie miasta powodowało, że bardzo często toczone były o nie zacięte walki. Kilkukrotnie też zmieniało swoich właścicieli. Władali nim m.in. Hiszpanie, Francuzi i Holendrzy. Wokół miasta powstało wiele obwarowań z których część zachowała się do czasów obecnych. Maastricht oddzielone jest od reszty kraju wąskim, 13 kilometrowym przesmykiem, przez co miasto pozostawało w stałej izolacji od reszty kraju. Wynikiem tego są widoczne na każdym kroku wpływy innych kultur. Spacerując po mieście można odnieść wrażenie, że znajdujemy się to w Belgii, to w Niemczech, innym zaś razem w Holandii.

Zwiedzanie
Serce najstarszej części stanowi gruntownie odrestaurowany rynek (Markt) na którym wznosi się okazały budynek ratusza miejskiego (Stadhuis). Budowla ta wybudowana została w 1664 roku według projektu znanego holenderskiego architekta Pietera Posta (1608-1669). Ratusz postawiono na planie kwadratu, co w ówczesnych czasach należało do rzadkości. Innym ważnym placem miasta jest Vrijthof przy którym znajduje się majestatyczna bazylika św. Serwacego (St. Servaasbasiliek). Jest to jedna z najstarszych romańskich budowli sakralnych w Europie. Najstarsze elementy kościoła pochodzą sprzed tysiąca lat, ale wiadomo z całą pewnością, że pierwszą murowaną kaplice Magnum Templum wzniesiono tu już w 550 roku. We wnętrzu świątyni znajduje się krypta z kaplicą i pomieszczeniem z grobem patrona miasta świętego Serwacego. W sąsiedztwie bazyliki znajduje się kolejny cenny zabytek Maastricht którym jest gotycki gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z charakterystyczną XV wieczną ceglaną wieżą. Pozostałe ważne zabytki Maastricht to m.in. wzniesiona na przełomie XI i XII wieku romańska bazylika Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza (Onze-Lieve-Vrouw Basilica), XIII wieczna brama miejska Helpoort, XVI wieczne kazamaty (Kazematten), pomnik d’Artagnana w Aldenhofpark, pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz usytuowane w północnej części miasta niewielkie wzgórze Sint-Pietersberg (171 metrów n.p.n.) na którym znajduje się XVIII wieczna twierdza oraz jaskinie i kopalnia piaskowca.

Ciekawostki
- W 1992 roku w Maastricht Rada Europejska podpisała traktat tworzący Unię Europejską, który oficjalne wszedł w życie w listopadzie 1993 roku.
Zdjęcia [6]
Maastricht
Miasta Kefir· 118
Maastricht
Miasta Kefir· 94
Maastricht
Miasta Kefir· 92
Maastricht
Miasta Kefir· 94
Maastricht
Miasta Kefir· 97
Maastricht
Miasta Kefir· 103
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Trudno sobie wyobrazić życie i poruszanie się po Holandii bez roweru. Na 15 milionów obywateli przypada tu aż 11 milionów rowerów. Na miłośników pedałowania czeka tu rozległa sieć ścieżek rowerowych, oznakowane szlaki oraz mnóstwo dróżek wiodących przez lasy lub na poldery. W Holandii rower można wypożyczyć praktycznie w każdym mieście i na każdej stacji kolejowej.
Reklama
Polub nas