Arquà Petrarca

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wenecja Euganejska
GPS: N: 45°16'8.69", E: 11°43'9.79"
Arquà Petrarca
Arquà Petrarca - panorama
Arquà Petrarca to niewielkie miasteczko w północno-wschodnich Włoszech, położone w południowej części parku przyrodniczego Wzgórz Euganejskich (Parco Regionale dei Colli Euganei), około 20 km w kierunku południowym od Padwy. Zajmuje czubek wzgórza i liczy niespełna dwa tysiące mieszkańców. Osadnictwo w rejonach miasta sięga czasów prehistorycznych. Wiadomo też, że w czasach starożytnych znajdowała się tu jedna z rzymskich kolonii. W średniowieczu na wzgórzu wybudowany został zamek, a także rozpoczęto budowę kościoła. Na początku XV wieku Arquà Petrarca dostała się pod panowanie Republiki Weneckiej, a po jej upadku miasto stało się częścią Włoch.

Zwiedzanie
Serce miasta stanowi niewielki plac, którego jedną z pierzei zamyka okazały kościół parafialny Santa Maria Assunta. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na pozostałości XII i XIII wiecznych fresków, a także barokowe ołtarze. Przed kościołem znajduje się wykonany z beżowo-różowego marmuru sarkofag w którym złożone zostały szczątki Petrarki. Francesco Petrarca żył w XIV wieku i był jednym pierwszych renesansowych poetów wywodzących się z Italii. Pisał zarówno po włosku (nazywanym wówczas volgare - językiem pospolitym), jak i po łacinie. Był tercjarzem franciszkańskim. To właśnie tutaj spędził on ostanie lata swojego życia. Monument wieńczy odlana w brązie głowa poety w charakterystycznym zawoju, który upodabnia go do kobiety. Jest to kopia XVI wiecznego dzieła, którego oryginał znajduje się w miejscowym muzeum.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włosi od dawien dawna odnoszą się krytycznie do władz swojego państwa. Popularne powiedzenie fatta la legge, trovato l'inganno (każdy przepis można obejść) stało się wręcz narodowym mottem.
Reklama
Polub nas