Alberobello

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Apulia
GPS: N: 40°46'60.00", E: 17°13'60.00"
Alberobello
Alberobello - panorama
Alberobello to niewielkie miasteczko w południowych Włoszech, położone około 50 km w kierunku południowo-wschodnim od Bari. Tym co przyciąga ty tysiące turystów z całego kraju jest największe skupisko domków typu trulli jakie spotkać można na terenie Apulii. Obecnie w mieście znajduje się przeszło 1400 trulli. Te charakterystyczne budowle są spadkiem po prehistorycznej technice budowlanej, zgodnie z którą kamienną konstrukcję wieńczył stożkowaty dach. Najstarsze trulli w Alberobello powstały prawdopodobnie już w XI wieku. Nie ma niestety na to żadnych dowodów ponieważ materiał, z którego powstały, bardzo łatwo ulegał zniszczeniu. Grube ściany tych niewielkich jednoizbowych domków i magazynów zapewniały chłód w upalne dni, a w czasie zimy chroniły przez mrozem. Nawet dziś niektórzy mieszkańcy nie używają klimatyzacji ani ogrzewania (choć w niektórych domkach można spotkać paleniska). Dla zachowania czystości każdego roku bieli się ściany. Mimo niezbyt luksusowych czy nawet komfortowych warunków części z trulii zaadaptowane zostało na hotele.

Zwiedzanie
Jedną z najstarszych budowli miasta jest trullo Siamese z nietypowym podwójnie szpiczastym dachem. Miejscowa legenda głosi, że dom ten należał niegdyś do dwóch braci którzy zakochali się w tej samej dziewczynie. Mimo że była obiecana starszemu z nich, to wybrała młodszego. Dowiedziawszy się o tym starszy brat wygnał obydwoje z domu. Jednak po jakimś czasie złagodniał i zezwolił młodszemu na powrót do domy i jego podział na dwie części. Inną ciekawą budowlą Alberobello jest wybudowany w pierwszej połowie XX wieku przez jednego z ostatnich mistrzów budownictwa typu trulli - kościół św. Antoniego.
W 1996 roku Alberobello wraz z całym regionem znanym z unikatowych form budownictwa - domów typu trulli zostało wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- Słowo trullo pochodzi od greckiego troullos oznaczającego kopułę.
Zdjęcia [12]
Alberobello
Miasta Zorda· 33
Alberobello
Miasta Zorda· 29
Alberobello
Miasta Zorda· 35
Alberobello
Miasta Zorda· 29
Alberobello
Miasta Zorda· 29
Alberobello
Miasta Zorda· 35
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włosi od dawien dawna odnoszą się krytycznie do władz swojego państwa. Popularne powiedzenie fatta la legge, trovato l'inganno (każdy przepis można obejść) stało się wręcz narodowym mottem.
Reklama
Polub nas