Muzeum Ludowe w Sromowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Łódzkie
Miejscowość: Sromów
Strona Internetowa: www.muzeumludowe.pl
GPS: N: 52°9'6.40", E: 20°2'47.97"
Muzeum Ludowe w Sromowie - panorama
Sromów to niewielka wioska w centralnej Polsce, położona przy głównej drodze łączącej Łowicz z Sochaczewem. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowane w sercu wioski Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich. Placówka ta założona została w latach siedemdziesiątych XX wieku przez ludowego rzeźbiarza Juliana Brzozowskiego (1925-2002). Rzeźbieniem pasjonował się od najmłodszych lat, ale pierwsze figury przeznaczone do muzeum zaczął tworzyć dopiero około roku 1955 roku. Swoje figurki przechowywał początkowo w domu, później jednak zdecydował, że wybuduje dla nich specjalny pawilon. Z upływem lat był on sukcesywnie rozszerzany o nowe ekspozycje. Obecnie muzeum składa się z czterech pawilonów w których zgromadzono przeszło 600 drewnianych figur. Przeważająca ich część są to figurki ruchome. Wszystkie dzieła pogrupowane są w ruchome tematyczne ekspozycje. Obejrzeć można tu m.in. scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, ucztujących na weselu gości czy poczet króla Jana III Sobieskiego stojącego na czele husarii. W pawilonach znajduje się także około 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje.
Obecnie właścicielem muzeum jest syn Juliana, Wojciech Brzozowski, który odziedziczył pasję po swoim ojcu i zajmuje się rzeźbiarstwem od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zdolności artystyczne posiada także brat Juliana, Krystian Brzozowski, który mieszka we Włocławku. W muzeum obejrzeć jego płaskorzeźby pod tytułem: "Współczesna historia Polski w rzeźbie".

Godziny otwarcia
- w dni powszednie w godz.: 9:00-17:00
- w niedziele i święta w godz.: 12:00-17:00
- w miesiącach zimowych (grudzień, styczeń, luty) zwiedzanie jest możliwe tylko po uprzednim kontakcie telefonicznym
Zdjęcia [20]
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 744
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 521
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 684
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 536
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 525
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 495
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas