Hospicjum w Beaune (Hospices de Beaune)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Region: Burgundia-Franche-Comté
Miejscowość: Beaune
Strona Internetowa: www.beaune-tourism.com
GPS: N: 47°1'19.00", E: 4°50'12.00"
Hospicjum w Beaune
Hospicjum w Beaune - panorama
Beaune to miasto w środkowo-wschodniej Francji, położone około 40 km w kierunku południowym od Dijon. Jednym z jego najcenniejszych zabytków jest usytuowany w samym sercu miasta imponujący budynek zwany Hôtel-Dieu des Hospices de Beaune. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych średniowiecznych hospicjów we Francji. Ten wspaniały zabytek burgundzkiej architektury świeckiej wzniesiony został w połowie XV wieku na polecenie Nicolasa Rolina, doradcę Jana bez Trwogi i kanclerza Filipa Dobrego. Wbrew powszechnemu mniemaniu hospicjum nie służyło tylko ubogim, ale i także korzystali z niego bogaci Burgundczycy. W samym założeniu była to placówka charytatywna, pełniąca funkcje schronienia dla bezdomnych. Funkcje szpitalne Hôtel-Dieu spełniał aż do drugiej połowy XX wieku kiedy to przekształcony został w muzeum. Z zewnątrz budynek hospicjum sprawa wrażenie zwykłej i niczym nie wyróżniającej się budowli. Dopiero wchodząc do jego wnętrza porażeni zostajemy bajkową wręcz architekturą. Drewniane dwupiętrowe otwarte galerie stanowią stanowią prawdziwe arcydzieło architektury. Dostrzec w nich można inspiracje flandryjskie w postaci bogatej snycerki i kolorowego zadaszenia ułożonego w rombowe wzory. Warto także zwrócić uwagę na znajdujący się w Sali Poliptyku (Salle du Polyptyque) okazały wieloskrzydłowy flandryjski ołtarz. Powstał on w XV wieku i umożliwiał chorym uczestnictwo w mszy świętej bez wstawania z łóżek. Odwiedzając Beaune warto także przespacerować się po niezwykle urokliwym starym mieście i obejrzeć pozostałe zabytkowe budynki. Najciekawsze z nich to m.in. XII wieczna romańska kolegiata Marii Panny (Collégiale Notre-Dame), XV wieczny kościół św. Mikołaja (Église Saint-Nicolas ), Muzeum Win Burgundzkich oraz pozostałości otaczających niegdyś miasto murów obronnych.

Ciekawostki
- W Beaune, słynącym z produkcji wyśmienitych win znajduje się kilkanaście znanych piwnic winnych, w których turyści bardzo chętnie degustują miejscowe produkty.
- Każdego roku w lipcu organizowany jest w Beaune Festiwal Muzyki Barokowej.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas