Multimedialne muzeum na klifie w Trzęsaczu

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Zachodniopomorskie
Miejscowość: Trzęsacz
Strona Internetowa: muzeumtrzesacz.pl
GPS: N: 54°4'40.00", E: 14°59'34.00"
Multimedialne muzeum na klifie w Trzęsaczu
Multimedialne muzeum na klifie w Trzęsaczu - panorama
Trzęsacz to niewielka miejscowość w północno-zachodniej Polsce, położona nad brzegiem Morza Bałtyckiego, około 44 km w kierunku wschodnim od Międzyzdrojów. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowane w sąsiedztwie słynnych ruin kościoła na klifie działające od 2000 roku Multimedialne Muzeum na Klifie. W maju 2014 roku maiła miejsce nowa odsłona placówki. We współpracy z najlepszymi europejskimi specjalistami, w odnowionych wnętrzach, przygotowano zupełnie nową nowoczesną, multimedialną ekspozycję. Zamiast klasycznych eksponatów za szklaną szybą, na gości czeka niezwykła podróż w czasie w towarzystwie światła, dźwięku i obrazu. Multimedialne bodźce idealnie współgrają, oddziałując na wszystkie zmysły odwiedzających, przenosząc ich do fascynującego świata, w którym baśnie przeplatają się z żywą nauką. Za pomocą nowoczesnych technologii opowiadana jest historia Ruin Kościoła, znaczenie 15 południka, na którym leży Trzęsacz. Ponadto zapoznać się można z tajemniczą legendą Zielenicy, a także zobaczyć jak na przestrzeni wieków toczona była się walka człowieka z żywiołem.

Ruiny kościoła na klifie
Ruiny kościoła na klifie to pozostałość po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku gotyckim kościele pod wezwanie św. Mikołaja. Świątynia ta pierwotnie znajdowała się około 2 km od brzegu morza, pośrodku wsi. W wyniku procesów abrazyjnych, które powodowały ścieranie się podłoża skalnego przez luźny materiał skalny przemieszczany przez falowanie wód oraz przypływy i odpływy morskie odległość ta zmniejszyła się do zaledwie kilku metrów. Ostatecznie podmycie fundamentów spowodowało zawalenie się części budowli. Do czasów obecnych zachowała się jedynie samotna południowa ściana, górująca nad podmywanym przez morze klifem. Aby uchować zabytek przed całkowitym zniszczeniem, podstawę klifu i jego zbocze zabezpieczono 80 metrową, kamienną opaską brzegową. Obecnie ruiny kościoła przyciągają turystów z całego świata. Jest to jedyny tego typu zabytek na skalę europejską.
Ceny biletów
- normalny: 15 zł
- ulgowy (dzieci w wieku od 4 do 16 lar): 12 zł
- grupowy normalny (powyżej 15 osób): 12 zł
- grupowy ulgowy (powyżej 15 osób): 8 zł
- rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci): 45 zł
Zdjęcia [3]
Multimedialne muzeum na klifie w Trzęsaczu
Muzea i Skanseny Andrzej· 761
Multimedialne muzeum na klifie w Trzęsaczu
Muzea i Skanseny Andrzej· 712
Multimedialne muzeum na klifie w Trzęsaczu
Muzea i Skanseny Andrzej· 721
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Imperium osmańskie oraz Szwajcaria jako jedyne państwa trzecie nie uznały likwidacji Rzeczypospolitej na skutek rozbiorów. Jedna z legend głosi, że że Turcy chcąc szczególnie podkreślić fakt nieuznania rozbiorów Polski, przy każdej prezentacji ambasadorów i dyplomatów na dworze sułtana powtarzali: "Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył".
Reklama
Polub nas