Tarnopol (Тернопіль)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Tarnopolski
GPS: N: 49°33'3.28", E: 25°35'38.37"
Tarnopol
Tarnopol - panorama
Tarnopol to miasto w zachodniej części Ukrainy, położone nad rzeką Seret (dopływ Dniestru). Jego początki sięgają 1540 roku, kiedy to kasztelan krakowski i hetman wielki koronny Jan Tarnowski (1488-1561) założył tu osadę. Kiedy cztery lata później została ona najechania i zniszczona przez czambuł tatarski, hetman podjął decyzję o budowie nad stawem utworzonym Seretu warowni. W 1548 roku król Zygmunt I Stary (1467-1548) nadał osadzie prawa miejskie oraz nazwę Tarnopol (od dóbr rodowych i nazwiska hetmana Tarnowskiego). Wkrótce potem miasto otoczone zostało murami obronnymi i pełniło rolę ważnego posterunku granicznego broniącego granic Rzeczypospolitej przed najazdami ze wschodu.
Na przestrzeni wieków Tarnopol wielokrotnie zmieniał właścicieli. Władali nim kolejno Ostrogscy, Zamoyscy, Koniecpolscy, Sobiescy i Potoccy. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej miasto stało się częścią Austrii w ramach Galicji. W granice Polski miasto powróciło dopiero w 1920 roku po wygranej przez Polaków wojny polsko-bolszewickiej i wyparciu Armii Czerwonej z okolicznych terenów. Wkrótce potem miasto zostało podniesione do rangi stolicy nowo utworzonego województwa tarnopolskiego. Wojska sowieckie powróciły do Tarnopola wraz z wybuchem II wojny światowej. Po wojnie miasto stało się częścią Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (obecnie zaś Ukraina).

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Tarnopolu zachowało się kilka interesujących zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. wybudowany w połowie XVI wieku przez hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego nad brzegiem rzeki zamek, XVIII wieczna barokowa greckokatolicka katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (dawny kościół Dominikanów), zbudowana w latach 1602-1608 cerkiew pw. Narodzenia Pańskiego, XVII wieczna gotycko-renesansowa synagoga, sobór Świętych Wiery, Nadziei i Lubowi oraz matki ich Zofii oraz kaplica rzymskokatolicka na cmentarzu Mikulinieckim.

Ciekawostki
- W 2010 roku honorowymi obywatelami Tarnopola zostali Stefan Bandera oraz Roman Szuchewycz - osoby odpowiedzialne za ludobójstwo na Polakach dokonane przez Ukraińską Powstańczą Armię.
Zdjęcia [6]
Tarnopol
Miasta pligaj· 598
Tarnopol
Miasta pligaj· 533
Tarnopol
Miasta pligaj· 507
Tarnopol
Miasta pligaj· 528
Tarnopol
Miasta pligaj· 535
Tarnopol
Miasta pligaj· 465
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Przed II wojną światową znajdujący się obecnie na terenie Ukrainy Truskawiec stanowił drugie, zaraz po Krynicy, najlepsze polskie uzdrowisko.
Reklama
Polub nas