Wodospady na rzece Windawie (Ventas rumba)

Łotwa
Kraj: Łotwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Wodospady
Kraina: Kurlandia
Miejscowość: Kuldīga
GPS: N: 56°58'4.13", E: 21°58'44.12"
Wodospady na rzece Windawie - panorama
Kuldīga to miasto w zachodniej części Łotwy, położone nad rzeką Windawą (Venta). Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane na rzece progi wodne z malowniczym wodospadem. Jest to najszersza tego typu kaskada w Europie, która rozciąga się na przestrzeni od 249 do blisko 270 merów (podczas wiosennych roztopów). Woda spada tu po przeszło dwu metrowych progach. Po obfitych deszczach miejsce otoczone jest zawsze charakterystyczną mgiełką. W rzece pływa zawsze dużo łososi. Miejscowe opowieści głoszą, że niegdyś rybacy przychodzili nad wodospad z koszami, żeby łapać skaczące ryby. Latem płytkie wody wokół wodospadu stanowią popularne miejsce wypoczynku i kąpieli. Wodospad zawsze był ważnym elementem miasta. W 1615 roku przyczynił się do tego, że Kuldīga została prawie całkowicie zalana przez powódź. Progi wodne powodowały też, że miasto stanowiło ostatni przystanek dla wszystkich łodzi i statków kursujących po Windawie.

Kuldīga
Odwiedzając Kuldīgę warto także przespacerować się po urokliwym starym mieście pełnym XVII i XVIII wiecznych drewnianych domów. W mieście znajduje się także kilka kościołów (różnych wyznań) oraz usytuowane w miejscu dawnego zamku interesujące Muzeum Krajoznawcze szczycące się m.in. bogatą kolekcją starych czarno-białych zdjęć obrazujących historię Kuldīgi i regionu.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Narodowym i ulubionym sportem Łotyszy jest hokej. Najlepsi łotewscy zawodnicy bardzo często wyjeżdżają zagranicę grać w najlepszych drużynach NHL (National Hockey League).
Reklama
Polub nas