Zamek Dobra Woda (Dobrovodský hrad)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Trnawski
Miejscowość: Dobra Woda
GPS: N: 48°36'34.00", E: 17°31'44.00"
Dobra Woda (Dobrá Voda) to niewielka miejscowość w zachodniej Słowacji, położona na terenie pasma górskiego Małe Karpaty, około 30 km w kierunku północnym od Trnawy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane w pobliżu miasteczka na malowniczym wzgórzu (320 metrów n.p.m.) ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to członkowie możnego rodu Aba wznieśli tu przygraniczną twierdzę. W kolejnych wiekach warownia powiększona została o pałac, który otoczony został murem obronnym oraz dwoma podgrodziami. Zamek ten wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Władali nim kolejno m.in. Stibor ze Stiboric czy członkowie rodu Országhów. W XVI wieku przeprowadzona została ostatnia większa przebudowa twierdzy. Powstało wówczas m.in. przedbramie, a także dobudowano kilka baszt w murze zamkowym.
Warownia została dotkliwie zniszczona w czasie Powstania Rakoczego jakie toczone było pomiędzy Węgrami i Habsburgami w latach 1703-1711. Całości zniszczenia zaś, dopełnił pożar jaki nawiedził zamek w 1762 roku. Od tego czasu zrujnowana i opuszczona budowla zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowały się jedynie pozostałości dwóch wież oraz resztki murów obronnych.

Ján Hollý
Odwiedzając miasto warto także odwiedzić znajdującą się na probostwie izbę pamięci słowackiego pisarz i bajkopisarz Ján Hollý (1785-1849). Poeta ten spędził w Dobrej Wodzie ostatnie lata swojego życia, po tym jak stracił w wyniku pożaru cały swój majątek znajdujący się w pobliskich Madunicach.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Słowacji znajduje się niewiele naturalnych jezior. W przeważającej części są to małe, górskie polodowcowe zbiorniki wodne. Natomiast bardzo dużo jest sztucznie utworzonych akwenów, wykorzystywanych do celów energetycznych lub retencyjnych. Największym z takich sztucznych zbiorników wodnych jest znajdujące się koło Namiestowa - Jezioro Orawskie. Stanowi ono także popularną atrakcję turystyczną. Na jego brzegach znajduje się wiele ośrodków rekreacyjnych, campingi oraz liczne przystanie.
Reklama
Polub nas