Koszyce (Košice)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Koszycki
Populacja: 233 659
Powierzchnia: 243 km²
Strona Internetowa: www.kosice.sk
GPS: N: 48°43'13.47", E: 21°15'27.36"
Koszyce
Koszyce - panorama
Koszyce to zabytkowe miasto we wschodniej Słowacji, położone nad rzeką Hornad na styku Kotliny Koszyckiej i Rudaw Spiskich. Jest to drugi pod względem wielkości (po Bratysławie) ośrodek Słowacji, który zamieszkuje przeszło 240 tysięcy ludzi. Miasto posiada długą i niezwykle bogatą spuściznę historyczną. Najstarsze pisemne wzmianki o Koszycach pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Wtedy to znajdowała się tu niewielka osada zwana Cassa. W 1347 roku Koszyce otrzymały status wolnego miasta królewskiego i jako pierwsze w Europie otrzymały herb. Wtedy też rozpoczęta została budowa katedry, a także wzniesiono nowe mury miejskie. Liczne przywileje przyczyniły się do rozkwitu miasta, które w kolejnych stuleciach stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i handlowych ówczesnych Węgier. Okres prosperity trwał do przełomu XVI i XVII wieku, kiedy to w wyniku przesunięcia szlaków handlowych i najazdu tureckiego na Węgry, a później stulecia powstań antyhabsburskich i walk religijnych Koszyce popadły w stagnację. Kolejny rozkwit nastąpił dopiero pod koniec XVIII wieku wraz z rozwojem przemysłu, a także budową linii kolejowej łączącej miasto z Miszkolcem i Budapesztem. W XIX wieku przez miasto poprowadzono linię kolejową łączącą Budapeszt z Wiedniem. Przyczyniło się to do kolejnego dynamicznego rozwoju miasta, które stało się wkrótce jednym z ważniejszych ośrodków handlowych i przemysłowych regionu. Po zakończeniu I wojny światowej Koszyce weszły w skład Republiki Czechosłowackiej (obecnie Słowacja). Dziś miasto stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy oraz główną siedzibę diecezji rzymskokatolickiej oraz biskupstwa ewangelickiego.

Zwiedzanie
W Koszycach zachowało się niezwykle malownicze stare miasto z największą historyczną zabytkową zabudową miejską jaką spotkać można w całej Słowacji. Większość zabytków skupia się wokół przecinającej najstarszą część miasta ulicy Hlavnej. Tutaj też znajduje się najcenniejsza budowla Koszyc, którą jest okazała średniowieczna monumentalna gotycka Katedra św. Elżbiety Dóm sv. Alžbety). Jej budowa rozpoczęta została pod koniec XIV wieku i z przerwami trwała aż do początku XVI wieku. Świątynia powstała w miejscu starego romańskiego kościoła parafialnego, który spłonął w pożarze w 1370 roku. Pięcionawowa katedra ma umieszczoną na skrzyżowaniu nawy i transeptu strzelistą żelazną wieżyczkę oraz dwie wieże (jedną niedokończoną) przy zachodniej elewacji. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na przepiękny XV wieczny gotycki ołtarz, kryptę jednego z największych węgierskich bohaterów narodowych - księcia Franciszka II Rakoczego (1676-1735) oraz późnogotyckie ołtarze boczne.
Pozostałe ważne zabytki Koszyc to m.in. usytuowana przy północnej ścianie katedry XIV wieczna kaplica św. Michała (kaplnka sv.Michala), XIX wieczny neorenesansowy gmach Teatru Narodowego (Štátne divadlo), XVII wieczny klasztor jezuitów, pełniąca funkcję dzwonnicy katedry gotycko-renesansowa Wieża Urbana (Urbanova vež), XIX wieczny neogotycki Pałac Jakuba (Jakabov palác), XV wieczny Dom Lewocki (najstarsza świecka budowla miasta) oraz stanowiący jeden z symboli miasta Pomnik Maratończyka.

Ciekawostki
- W Koszycach urodził się słynny węgierski prozaik, poeta i publicysta Sándor Márai (1900-1989), autor takich książek jak m.in. "Żar", "Księga ziół" oraz pisanego przez wiele lat słynnego "Dziennika". W mieście znajduje się dom rodzinny pisarza oraz jego pomnik.
Zdjęcia [83]
Koszyce
Miasta jarko· 1093
Koszyce
Miasta jarko· 806
Koszyce
Miasta jarko· 791
Koszyce
Miasta jarko· 769
Koszyce
Miasta jarko· 816
Koszyce
Miasta jarko· 738
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W środkowej Słowenii, w niewielkiej miejscowości Trbovlje znajduje się najwyższy komin jakim spotkać można na obszarze całej Europy. Ma on 360 metrów wysokości, a zbudowany został w 1976 roku. Tak wysoka konstrukcja podyktowana została warunkami terenowymi i zapewniła swobodny wylot trujących zanieczyszczeń z elektrowni cieplnej poza głęboką dolinę rzeki Sawa w której się znajduje.
Reklama
Polub nas