Bratysława (Bratislava)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Bratysławski
Populacja: 428 791
Powierzchnia: 367 km²
GPS: N: 48°8'54.16", E: 17°6'26.32"
Bratysława
Bratysława - panorama
Bratysława to stolica i zarazem największe miasto Słowacji, położone nad Dunajem na styku granic Słowacji, Węgier i Austrii. Jest to jedno z najstarszych słowackich miast i zarazem jedna z najmłodszych europejskich stolic. Badania archeologiczne wykazały, że na terenie obecnego miasta już w I wieku p.n.e. istniała celtycka osada. W późniejszym okresie została zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu swój obóz wojskowy zwany Gerulata. Stanowił on cześć systemu umocnień granicznych i chronił Imperium przed lokalnymi barbarzyńcami. Pozostałości Gerulaty przetrwały do czasów obecnych i jej ruiny obejrzeć można w dzielnicy Rusovce. Po upadku Cesarstwa tereny te dostały się pod panowanie plemion słowiańskich, a w IX wieku miasto zostało wcielone do Państwa Wielkomorawskiego. Swój rozwój Bratysława zawdzięczała korzystnemu położeniu na przecięciu się dwóch ważnych europejskich szlaków handlowych: łączącego Morze Bałtyckie ze Śródziemnym szlaku bursztynowego oraz wiodącego wzdłuż rzeki szlaku dunajskiego. W 1465 roku ówczesny król Węgier Maciej Korwin (1443-1490) założył tu pierwszy uniwersytet, a niespełna wiek później po zajęciu Budy przez Turków miasto przez blisko dwa kolejne stulecia pełniło funkcję stolicy Węgier. Wtedy to Bratysława przeżywała swój największy rozkwit stając się także miastem koronacyjnym monarchii Austro-Węgierskiej. W trakcie swojej burzliwej historii miasto wielokrotnie zmieniało swoją nazwę. Niemcy nazwali je Pressburg, Słowacy Prešporok, a Węgrzy Pozsony. Obecna oficjalna nazwa Bratysława obowiązuje dopiero od 1919 roku.

Zwiedzanie
Jedną z głównych atrakcji turystycznych Bratysławy i zarazem jego symbolem jest wzniesiony w XIV wieku z polecenia króla Zygmunta Luksemburczyka (1368-1437) warowny zamek. Warownia ta wzniesiona została na okolicznym wysokim wzgórzu (85 metrów n.p.m.) w miejscu starszego grodu obronnego. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie rozbudowywany i powiększany W 1811 roku warownia została zajęta i podpalona przez stacjonujące tu wojska napoleońskie. W stanie ruiny zamek pozostawał, aż do połowy XX wieku, kiedy to został odbudowany. Obecnie w pełni odrestaurowanej warownią funkjconuje Muzeum Historyczne (Historické múzeum). Pozostałe godne uwagi zabytki starego miasta w Bratysławie to m in. gotycka Katedra św. Marcina, neoklasycystyczny Pałac Prymasowski, XVIII wieczny barokowy kościół Trynitarzy, XIV wieczna Brama Michalska (jedyny zachowany element dawnych murów miejskich), secesyjny kościół św. Elżbiety (zwany także Niebieskim kościółkiem - Modrý kostolík), Stary Ratusz oraz znajdujące się na obrzeżach miasta ruiny średniowiecznego zamku Devín. Wycieczkę do Bratysławy warto połączyć ze zwiedzaniem oddalonego o niespełna 60 km Wiednia.
Zdjęcia [45]
Bratysława
Miasta Benek· 279
Bratysława
Miasta Benek· 271
Bratysława
Miasta Benek· 267
Bratysława
Miasta Benek· 270
Bratysława
Miasta Benek· 273
Bratysława
Miasta Benek· 303
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W środkowej Słowenii, w niewielkiej miejscowości Trbovlje znajduje się najwyższy komin jakim spotkać można na obszarze całej Europy. Ma on 360 metrów wysokości, a zbudowany został w 1976 roku. Tak wysoka konstrukcja podyktowana została warunkami terenowymi i zapewniła swobodny wylot trujących zanieczyszczeń z elektrowni cieplnej poza głęboką dolinę rzeki Sawa w której się znajduje.
Reklama
Polub nas