Sanktuarium Maryjne Máriapócs

Obiekty sakralne
Kategoria: Obiekty sakralne
Kontynent: Europa
Kraj: Węgry Węgry
Komitat: Szabolcs-Szatmár-Bereg
Miejscowość: Máriapócs
Strona www: www.mariapocskegyhely.hu
Sanktuarium Maryjne Máriapócs
Sanktuarium Maryjne Máriapócs
Máriapócs to niewielkie miasteczko we wschodniej części Węgier, położone około 26 km w kierunku wschodnim od miasta Nyíregyháza. Tym co przyciąga tu wielu turystów oraz pątników jest jedno z najważniejszych na Węgrzech sanktuariów maryjnych.
Historia świątyni sięga XVII wieku, kiedy to po wyzwoleniu kraju spod okupacji tureckiej w małej niepozornej wiosce zwanej wówczas Pócs wzniesiona została niewielka drewniana cerkiew. Pewnego dnia modlący się w kościele ludzie zauważyli płynące z oczu ikony Matki Boskiej łzy, co uznane zostało przez miejscowych za cud. Na wieść o tym niesamowitym wydarzeniu do Pócs zaczęli przybywać z całego kraju liczni pielgrzymi oraz wierni. Jakiś czas później w miejscu drewnianej świątyni wybudowano barokowy murowany kościół, a nazwę wioski zmieniono zmieniono na Máriapócs.
W 1707 roku cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs przewieziony został na polecenie cesarza Leopolda I do wiedeńskiej Katedry św. Szczepana, a w miejscowym kościele powieszono jego kopie, która także zasłynęła z cudów.
W 1948 roku kościół znajdujący się pod opieką bazylianów został podniesiony przez ówczesnego papieża Piusa XII do rangi bazyliki. Na placu przed świątynią powstał park pamięci z potężną rzeźbą Chrystusa w miejscu, gdzie w 1991 roku odprawiał msze świętą Jan Paweł II. Przy sanktuarium funkcjonuje także muzeum oraz dom pielgrzyma.

Sanktuarium Maryjne Máriapócs - Zdjęcia [0]

Sanktuarium Maryjne Máriapócs

Na mapie
GPS: N: 47°52'40.34", E: 22°1'27.11"
W pobliżu (do 50 km)

torbowo.pl
© 2014 - Navtur.pl - info(at)navtur.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki cookie.