Kościół ewangelicki w Herina (Biserica evanghelică din Herina)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Okręg: Bistriţa-Năsăud
Miejscowość: Herina
GPS: N: 47°1'9.76", E: 24°24'57.18"
Kościół ewangelicki w Herina
Herina to niewielka miejscowość w północnej Rumunii, położona w Karpatach Wschodnich około 10 km w kierunku południowo-zachodnim od Bystrzycy (Bistriţa). Tym co przyciąga tu turystów jest usytuowany w samym sercu miasteczka na malowniczym wzgórzu okazały romański kościół ewangelicki (Biserica evanghelică). Świątynia ta wzniesiona została w połowie XIII wieku w formie bazyliki, której fasadę stanowi charakterystyczny dla kościołów karolińskich czy ottomańskich zwieńczony dwiema wieżami westwerk (skrzydło zachodnie).
Jakiś czas temu świątynia została gruntownie odrestaurowana (w 1834 roku budowla została uszkodzona przez trzęsienie ziemi) i obecnie stanowi ona jeden z ładniejszych i najlepiej zachowanych kościołów romańskich jakie spotkać można podróżując po Transylwanii.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Siedmiogród nazwany często także Transylwanią stanowi geograficzne i kulturowe centrum Rumunii. Obecnie obie te nazwy stosuje się zamiennie. Starsza - Transylwania - pochodzi od łacińskiego zwrotu Trans Silvania oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "kraj za lasem". Nowsza - Siedmiogród - związana jest z niemieckimi kolonistami, którzy po przybyciu w XIII wieku w te rejony założyli tu siedem miast (Siebenburgen), które w kolejnych wiekach przekształciły się w siedem okręgów administracyjnych.
Reklama
Polub nas