Krasowy kompleks Twierdzy Ponoru (Complexul carstic Cetăţile Ponorului)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Okręg: Bihor
GPS: N: 46°33'50.00", E: 22°42'11.00"
Krasowy kompleks Twierdzy Ponoru - panorama
Płaskowyż Padiș to niezwykle malowniczy górski obszar w północno-zachodniej Rumunii, położony w północnej części gór Bihor stanowiących centralną i najwyższą część Gór Zachodniorumuńskich (Munţii Apuseni). Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych znajdujących się w obrębie płaskowyżu jest stanowiący jeden z najbardziej spektakularnych zespołów obiektów krasowych jakie spotkać można w całej Rumunii (jak i Karpatach) zwany Twierdzą Ponoru. W skład całego kompleksu wchodzą m in. malownicza dolina z kaskadowym wodospadem, dwa zapadłe leje krasowe, jaskinia z podziemnym strumieniem oraz prowadzący do niej wysoki na blisko 75 metrów i szeroki na 30 metry spektakularny skalny portal. Wszystkie te atrakcje oglądać można z kilu platform widokowych. Kilkukilometrowa trasa wiedzie przez zapadliska do których schodzi się przy pomocy łańcuchów, stalowych lin czy drabinek, dlatego wybierając się na wycieczkę należy pamiętać o założeniu odpowiedniego obuwia. W pewnych miejscach do pokonania mamy wysokie pionowe ściany. Po silnych opadach deszczu dostęp do wnętrza jaskini może być utrudniony.
W pobliżu Ponoru znajduje się niezwykle ciekawa pionowa jaskinia Avenul Borţig, na której dnie kryje się drugi co do wielkości w Rumunii podziemny lodowiec o objętości przeszło 30 tysięcy m3.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Siedmiogród nazwany często także Transylwanią stanowi geograficzne i kulturowe centrum Rumunii. Obecnie obie te nazwy stosuje się zamiennie. Starsza - Transylwania - pochodzi od łacińskiego zwrotu Trans Silvania oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "kraj za lasem". Nowsza - Siedmiogród - związana jest z niemieckimi kolonistami, którzy po przybyciu w XIII wieku w te rejony założyli tu siedem miast (Siebenburgen), które w kolejnych wiekach przekształciły się w siedem okręgów administracyjnych.
Reklama
Polub nas