Monastyr Arnota (Mănăstirea Arnota)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Okręg: Vâlcea
GPS: N: 45°11'48.03", E: 24°2'40.63"
Monastyr Arnota - panorama
Monastyr Arnota to prawosławny klasztor w środkowej Rumunii, położony na południowych stokach Karpat Południowych, około 8 km w kierunku północnym od miasteczka Costești. Świątynia założona została w 1633 roku z inicjatywy ówczesnego hospodara wołoskiego Mateusza Basaraba (1588-1654). Klasztor wybudowany został w miejscu starej, zniszczonej cerkwi, w pobliżu Monastyru Bistrița i poświęcony został świętym archaniołom: Michałowi i Gabrielowi. Jak głoszą legendy było to miejsce w którym Mateusz tuż przed koronacją schronił się przed ścigającymi go Turkami.
Serce monastyru stanowi niewielka cerkiew w której znajdują się grobowce jej fundatora oraz jego ojca Danicu, który wsławił się w walce u boku Michała Walecznego (1557-1601). Wewnątrz świątyni warto także zwrócić uwagę na ufundowany przez Konstantyna Brâncoveanu (1654-1714) okazały ikonostas oraz freski przedstawiające Mateusza Basaraba.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najciekawszych dzieł rumuńskiej sztuki ludowej są charakterystyczne ikony na szkle. Umiejętność ich malowania przywędrowała do Siedmiogrodu z Austrii lub Czech w połowie XVII wieku. Proces powstawania takiej ikony był na tyle trudny i skomplikowany, że często przy jednym obrazie pracowało nawet kilka osób. Wiele z nich przez wieki stanowiło przedmiot kultu.
Reklama
Polub nas