Zamek Veszprém (Veszprém vára)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Komitat: Veszprém
Miejscowość: Veszprém
Strona Internetowa: www.veszpreminfo.hu
GPS: N: 47°5'42.18", E: 17°54'16.69"
Zamek Veszprém
Zamek Veszprém - panorama
Veszprém to miasto środkowo-zachodnich Węgrzech, położone na malowniczych wzgórzach nad niewielką rzeczką Séd w południowej części Lasu Bakońskiego. Jest to jedno z najstarszych węgierskich miast, którego początki sięgają przełomu XI i X wieku. Miejscowe legendy opowiadają jakoby założone zostało (podobnie jak Rzym) na siedmiu wzgórzach - Várhegy (wzgórze zamkowe), Benedek-hegy (wzgórze Św. Benedykta), Jeruzsálem-hegy (wzgórze Jerozolimskie), Temetőhegy (wzgórze cmentarne), Gulyadomb (wzgórze trzody), Kálvária-domb (wzgórze Kalwaria) oraz Cserhát. Nazwa miejscowości pochodzi od słowiańskiego słowa besprim oznaczającego "niezwyciężony". To właśnie tutaj założone zostało pierwsze węgierskie biskupstwo, a także stoczona została słynna bitwa pomiędzy przyszłym królem Stefanem a wodzem Koppányem. Batalia ta zadecydowała o zwycięstwie opcji europejsko-zachodniochrześcijańskiej nad narodowo-pogańską. Pierwotna twierdza wzniesiona została tu już w drugiej połowie IX wieku. Swego czasu król Stefan oraz jego małżonka, księżniczka bawarska Gizella, chętnie przebywali na zamku, gdzie zbudowali katedrę św. Michała, która w zmienionej postaci stoi do dziś na wzgórzu zamkowym. W kolejnych warownia była ona sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. Od XIII wieku Veszprém stanowiło główną siedzibę królewskich małżonek, w którym to miały one swój dwór oraz kancelarię. w 1702 roku za panowania Habsburgów zamek został zburzony i zastąpiony barokowym pałacem. Nowa rezydencja otoczona została licznymi budowlami sakralnymi. Po starym zamku pozostała jedynie dawna wieża obronna.

Zwiedzanie
Obecnie Veszprém to jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych Węgier. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany na rozległym malowniczym wzgórzu zabytkowy kompleks zamkowy. W skład całego założenia wchodzą m in. XIII wieczna Kaplica wzniesiona ku czci królowej Gizelli (Gizella-kápolna), monumentalna neoromańska Katedra św Michała, Pałac Arcybiskupi, Kościół Franciszkanów, XVIII wieczna rokokowa Wieża Ogniowa (Tuztorony), wybudowana w 1936 roku Brama Bohaterów, klasycystyczny Kościół Pijarów, Muzeum sztuki sakralnej oraz ufundowana w XVIII wieku przez biskupa Mártona Padányiego-Biró barokowa Kolumna Trójcy Świętej.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie węgierskim kompozytorem jest Franciszek Liszt (1811-1866). Ten niezrównany mistrz fortepianu, twórca słynnych Rapsodii węgierskich i założyciel Akademii Muzycznej w Budapeszcie znany jest także z licznych utworów związanych tematycznie z Polską. Skomponował on m in. Oratorium o św. Stanisławie i Mazepę. Swego czasu tourne Liszta po polskich miastach w 1843 roku stało się prawdziwym manifestem przyjaźni polsko-węgierskiej.
Reklama
Polub nas