Pałac Zichych w Rusovcach (Kaštieľ v Rusovciach)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Bratysławski
Miejscowość: Rusovce
Strona Internetowa: www.bratislava-rusovce.sk
GPS: N: 48°3'8.88", E: 17°9'4.33"
Rusovce to dawne miasto, które obecnie stanowi jedną z zachodnich dzielnic Bratysławy. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany pośród malowniczego parku neogotycki pałac rodziny Zichych. Rezydencja ta wzniesiona została w XIX wieku w miejscu średniowiecznego zamku obronnego. Całość zaś otoczona została angielskim parkiem krajobrazowym. Główną fasadę budowli zdobią charakterystyczne wieże, blanki oraz średni ryzalit z tarasem.
W pałacu do końca II wojny światowej mieszkała belgijska księżniczka Stefania, wdowa po Rudolfie Habsburgu (następcy austro-węgierskiego tronu, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w Meyerlingu). Obecnie w posiadłości ma swoją siedzibę urząd miejski i nie jest ona udostępniona dla zwiedzających.
Odwiedzając Rusovce warto zajrzeć także na znajdujące się w sąsiedztwie kościoła wykopaliska archeologiczne gdzie odkryte zostały pozostałości po starożytnym rzymskim obozie granicznym Gerulata. Stanowił on w owym czasie część limesu, czyli systemu rzymskich umocnień granicznych, chroniących Imperium przed ludami barbarzyńskimi.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Słowacji znajduje się niewiele naturalnych jezior. W przeważającej części są to małe, górskie polodowcowe zbiorniki wodne. Natomiast bardzo dużo jest sztucznie utworzonych akwenów, wykorzystywanych do celów energetycznych lub retencyjnych. Największym z takich sztucznych zbiorników wodnych jest znajdujące się koło Namiestowa - Jezioro Orawskie. Stanowi ono także popularną atrakcję turystyczną. Na jego brzegach znajduje się wiele ośrodków rekreacyjnych, campingi oraz liczne przystanie.
Reklama
Polub nas