Oceanarium Kattegatcentret

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Jutlandia Środkowa
Miejscowość: Grenaa
Strona Internetowa: www.kattegatcentret.dk
GPS: N: 56°24'22.15", E: 10°55'36.35"
Oceanarium Kattegatcentret
Oceanarium Kattegatcentret - panorama
Grenaa to miasto portowe w Danii, położone na półwyspie Djursland nad malowniczą cieśniną Kattegat (Morze Bałtyckie). Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowane nad brzegiem morza oceanarium Centrum Kattegat (Kattegatcentret). Placówka ta otwarta została w 1993 roku i poświęcona jest głownie środowisku naturalnemu (faunie i florze) cieśniny. Goście obejrzeć mogą tu m in. liczne akwaria prezentujące zwierzęta morskie. Najciekawszą część wystawy obejmuje duży basen z żywymi rekinami. Te fascynujące zwierzęta oglądać można ze specjalnego tunelu o przeźroczystych ścianach i suficie, który ciągnie się wzdłuż dna zbiornika.

Ciekawostka
Nazwa cieśniny - Kattegat wywodzi się z języka holenderskiego i oznacza "kocią dziurę". Określenie to powstało jeszcze w czasach średniowiecznych, kiedy to ówcześni nawigatorzy porównywali ją do niezwykle wąskiego przejścia dostępnego tylko dla kotów.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Danii pochodzi słynny podróżnik, badacz Arktyki i etnograf Knud Rasmussen (1879-1933). W latach 1921–1824 kierując psim zaprzęgiem przebył jako pierwszy Amerykę Północną od morza Baffina poprzez północną Kanadę do Cieśniny Beringa.
Reklama
Polub nas