Cahors

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Oksytania
Populacja: 20 093
Strona Internetowa: www.tourisme-cahors.fr
GPS: N: 44°26'54.00", E: 1°26'29.00"
Cahors
Cahors - panorama
Cahors to niewielkie zabytkowe miasto we Francji, położone na południowym skraju Masywu Centralnego w malowniczym zakolu rzeki Lot (dopływ Garonny). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to miejscowe korzystne warunki terenowe docenili Celtowie zakładając tu jedną ze swoich osad zwaną Cadurcum. Około III wieku została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Dzięki strategicznemu położeniu, Cahors bardzo szybko i prężnie się rozwijało. Już VI wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa, a w IX wieku dostało się we władanie książąt Tuluzy. Swój największy okres rozkwitu Cahors przezywało w XIII wieku, kiedy to stanowiło główny ośrodek handlowy regionu i zarazem ważny przystanek na zbiegu francuskich szlaków pielgrzymkowych wiodących do Santiago de Compostela. Kres świetności miasta nastał wraz z nadejściem wojny stuletniej (seria konfliktów zbrojnych jakie toczyły się na przełomie XIV i XV wieku pomiędzy Anglią i Francją). W 1360 roku Cahors zostało poddane i przekazane bez walki Anglikom, a pod panowanie Francuskie wróciło dopiero w 1428 roku.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszyh zabytków Cahors jest wzniesiony w latach 1308-1378 okazały kamienny Most Valentré (Pont Valentré). Ta sześcio-przęsłowa przeprawa przez rzekę Lot wyposażona została w trzy charakterystyczne potężne warowne wieże i stanowi dziś doskonały przykład militarnej architektury średniowiecza. Most ten stanowi także część francuskiego odcinka drogi do Santiago de Compostel który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe interesujące zabytki Cahors to m in. majestatyczna katedra Saint-Étienne, XIV wieczny kościół Saint Barthelemy, barbakan, XVI wieczny pałac Hôtel de Roaldès, pochodzący z przełomu XII i XII wieku kościół St-Urcisse, akwedukt oraz pozostałości rzymskich term Arc de Diane. Odwiedzając Cahors warto wybrać się na okoliczne wzgórze Mont Saint-Cyr z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz wijącej się wokół niego rzeki Lot.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas