Twierdza Czerwen

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Bunkry, Twierdze
Obwód: Ruse
Miejscowość: Czerwen
Strona Internetowa: cherven.eu
GPS: N: 43°37'20.62", E: 26°1'14.82"
Twierdza Czerwen - panorama
Czerwen to niewielka wioska w północnej Bułgarii, położona w malowniczej dolinie rzeki Czerni Łom, około 25 km w kierunku południowym od miasta Ruse. Jej najcenniejszym zabytkiem są usytuowane na skalistym cyplu, otoczonym z trzech stron wodami meandrujące rzeki rozległe ruiny średniowiecznej twierdzy. Strategiczne położenie tego miejsca docenione zostało już w VI wieku, kiedy to cesarz Justynian polecił wybudować tu pierwsze fortyfikacje. W kolejnych wiekach miejsce to zostało przejęte przez Bułgarów, który przekształcili je w potężną twierdzę której dwunastometrowe mury obejmowały siedzibę biskupa oraz dwanaście okazałych cerkwi.
Na przełomie XIII i XIV wieku Czerwen był jednym z najważniejszych bułgarskich miast i stanowił centrum administracyjne, gospodarcze oraz militarne kraju.
W 1388 roku twierdza wraz z miastem została zdobyte i zniszczone przez wojska Tureckie. Od tego momentu rozpoczęła się stopniowa degradacja murów warowni. W XVII wieku miasto zostało przeniesione kilometr dalej i odbudowane, sama twierdza zaś nigdy nie została podniesiona z ruin. Do czasów obecnych zachowała się tu jedynie 12 metrowa średniowieczna baszta, relikty katedry, fragmenty bram oraz pozostałości dawnych murów obronnych.

Ciekawostka
Nazwa miasta Czerwen (czerwony brzeg) pochodzi od koloru okolicznej glinki jaka występuje na brzegu rzeki.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1444 roku w bitwie stoczonej z Turkami pod Warną, zginął wywodzący się z dynastii Jagiellonów, król Polski - Władysław III Warneńczyk (1424-1444).
Reklama
Polub nas