Borowec (Боровец)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Kurorty zimowe
Obwód: Sofia – miasto
Strona Internetowa: www.borovets-bg.com
GPS: N: 42°15'52.00", E: 23°36'25.00"
Borowec
Borowec - panorama
Borowec to jeden z największych i najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Bułgarii. Miasteczko znajduje się w zachodniej części kraju, na północnych stokach masywu górskiego Riła. Ośrodek powstał w 1896 roku, kiedy burmistrz pobliskiego miasta Samokov polecił wybudować tu pierwszą chatę górską, w nadziei, że miejscowy klimat pomoże jego chorej na gruźlicę żonie powrócić do zdrowia. Wkrótce potem powstały tu kolejne domy, a pierwszy turyści pojawili się jeszcze w tym samym wieku. Miejscowość znana wówczas pod nazwą Czamkorija stała się na tyle popularna, że nawet rodzina carska zdecydowała na budowę domku myśliwskiego (Carska Bistrica). Po II wojnie światowej miasteczko przekształcone zostało w kurort narciarski. Wybudowano wówczas kilka dużych hoteli oraz liczne wyciągi narciarskie. Obecnie Borowec to nowoczesny ośrodek narciarski w którym na miłośników białego szaleństwa czeka aż 55 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Sezon turystyczny trwa tu od połowy grudnia do kwietnia. Miasto dwukrotnie było organizatorem Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, a okoliczne trasy biegowe uważane są za jedne z najlepszych na świecie.
Latem okoliczne góry stwarzają idealne warunki do pieszych wędrówek czy obserwacji przyrody. Borowec stanowi także dogodny punkt wypadowy na najwyższy szczyt Bułgarii (jak i całych Bałkanów) - Musałę (2925 n.p.m.). Kolejki linowe i wyciągi krzesełkowe czynne są tu przez cały rok. Dla miłośników alpinizmu wykwalifikowani przewodnicy organizują wyprawy na szlaki o większym stopniu trudności, połączone ze wspinaczką wysokogórską. W górach Riła znajduje się przeszło 2 tysiące kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Bułgarii wywodzi się Cyrylica - pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich. Za najstarszy datowany zabytek cyrylicki uważana jest pochodząca z 943 roku dobrudżańska inskrypcja cara bułgarskiego Piotra I (ok. 912-969). W kolejnych wiekach pismo to rozprzestrzeniło się na na tereny Serbii oraz Rusi Kijowskiej.
Reklama
Polub nas