Mont Blanc

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°49'58.21", E: 6°51'52.88"
Mont Blanc - panorama
Mont Blanc (Biała Góra - 4810,45 metrów n.p.m.) to najwyższy szczyt Alp i Europy Zachodniej, potocznie nazywany Dachem Europy. Góra stanowi część większego masywu, który podzielony jest pomiędzy Włochów i Francuzów, przy czym to właśnie tym drugim przypadł znajdujący się w regionie Haute-Savoie i w granicach administracyjnych miasta Saint-Gervais-les-Bains największy wierzchołek. Przez stulecia Mont Blanc pozostawał dla ludzi wyzwaniem nie do pokonania. Pierwsze udokumentowane zdobycie szczytu miało miejsce dopiero w 1786 roku. Dokonali tego miejscowy poszukiwacz skarbów Jacques Balmat oraz doktor Michel Paccard. Pierwszym Polakiem zaś, który zdobył Białą Górę był poeta Antoni Malczewski. Mont Blanc to spektakularny masyw górski, który skrywa w sobie wiele tajemnic. Góra ta zbudowana jest głównie ze skał krystalicznych i - co ciekawe - wciąż rośnie, średnio o dwa do trzech milimetrów rocznie. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pod masywem wybudowany został przeszło 11 km tunel łączący Francję z Włochami. Na szczyt Mont Blanc prowadzi obecnie wiele wytyczonych szlaków. Jedną z nich jest trasa wiodąca od kolejki zębatej (Tramway du Mont-Blanc) w Le Nid d'Aigle, której trudność porównywalna jest z tatrzańską Orlą Percią.

Mont Blanc - mapa

Najwyższy szczyt Europy
Niektórzy (głównie alpiniści zdobywający Koronę Ziemi), przyjmując inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna, uważają że to właśnie znajdujący się na Kaukazie szczyt Elbrus (5642 metry n.p.m.) jest najwyższą górą Europy.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas