Igława (Jihlava)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Wysoczyzna
Strona Internetowa: www.jihlava.cz
GPS: N: 49°23'47.00", E: 15°35'25.00"
Igława
Igława - panorama
Igława (Jihlava) to miasto w południowych Czechach, położone nad rzeką Igławą (dopływ Dyi) na historycznym pograniczu czesko-morawskim. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada górnicza skupiona wokół bogatych złóż rudy srebra. Począwszy od XIV wieku miasto stało się także ważnym ośrodkiem sukienniczym regionu. Igławę cechuje nietypowy (jak na tą cześć Europy) układ urbanistyczny miasta z charakterystycznym trójkątnym rynkiem (Plac Masaryka). Jego główną ozdobą jest wzniesiona w 1690 roku kolumna morowa oraz imponujący barokowy kościół św. Ignacego. Jednak tym co przyciąga do miasta najwięcej turystów jest rozciągający się pod starym miastem rozległy podziemny kompleks korytarzy (drugi co do wielkości w Republice Czeskiej). Katakumby (Jihlavské katakomby) te rozciągają się na przestrzeni blisko 25 km, a ich historia sięga XIV wieku, kiedy to dynamiczny rozwój miasta wymusił budowę nowych pomieszczeń do składowania sukna, piwa czy innych towarów produkowanych przez miejscowych rzemieślników. W kolejnych wiekach podziemia wykorzystywane były także do do ukrywania kosztowności oraz budowy kanalizacji i instalacji wodociągowej. W czasie II wojny światowej w katakumbach Gestapo urządziło schron przeciwlotniczy. Obecnie podziemia udostępnione są dla zwiedzających. W korytarzach zaś urządzono wiele ciekawych wystaw oraz ekspozycji muzealnych. W Igławie zachowały się także pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich z okazałą Bramą Matki Boskiej.

Ciekawostki
- Nazwa miasta wywodzi się od czeskiego słowa jih oznaczającego południe w sensie kierunku geograficznego, nie zaś jakby się to wydawało od słowa igła.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynny sympatyczny dzielny Wojak Szwejk stanowi jeden nieoficjalnych symboli Republiki Czeskiej. Jest to fikcyjna postać, którą stworzył czeski pisarz Jaroslav Hašek w swojej książce zatytułowanej Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Opowiada ona zabawne losy pochodzącego z Pragi sympatycznego sprzedawcy psów Józefa Szwejka wcielonego do armii Austro-Węgierskiej. Zabawne przygody Szwejka zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Książa ta przetłumaczona została na 57 języków.
Reklama
Polub nas