Zamek Bítov (Hrad Bítov)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Południowomorawski
Miejscowość: Bítov
Strona Internetowa: www.hradbitov.cz
GPS: N: 48°56'37.37", E: 15°42'1.12"
Zamek Bítov
Zamek Bítov - panorama
Zamek Bítov wzniesiony został w XI wieku, co czyni go jednym z najstarszych tego typu obiektów na terenie Republiki Czeskiej. Warownia usytuowana została na wysokiej skarpie nad rzeką Dyją. W średniowieczu zamek stanowił ważny i strategiczny punkt obronny na południowej granicy państwa czeskiego. Po wygaśnięciu rodu Przemyślidów w 1306 roku, warownia przeszła w posiadanie zamożnego rodu Lichtenburgów stając się na przeszło 250 lat jedną z ich głównych rezydencji.
W XIX wieku zamek został przebudowany w stylu romantycznego-pseudogotyku. Ostatnim właścicielem warowni był ekscentryczny Baron George Haas z Haasenfelsu, który zamieszkiwał na zamku aż do 1945 roku kiedy to popełnił samobójstwo. Był to prawdziwy miłośnik zwierząt a w szczególności psów. Posiadał ich aż 200 z których przeszło 50 po śmierci zostało wypchanych tworząc jedną z największych tego typu zbiorów na świecie. Każdy okaz ma tabliczkę z rasą oraz swoim imieniem. Ta imponująca kolekcja wypchanych psów została wpisana do Księgo Rekordów Guinnessa.
Poza tym na zamku znajduje się także przeznaczone dla najmłodszych małe ZOO oraz bogata ekspozycja XVII wiecznej broni wojskowej i myśliwskiej.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podczas spisu powszechnego zaledwie tylko 20% obywateli Republiki Czeskiej przyznało się do wiary w Boga, a niecałe 15% ją praktykuje.
Reklama
Polub nas