Antyczny Trojzen

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Peloponez
Miejscowość: Troizin
GPS: N: 37°29'38.68", E: 23°21'44.11"
Antyczny Trojzen - panorama
Troizin niewielka wioska w Grecji, położona we wschodniej części Peloponezu na trasie łączącej Galatas ze Methaną. Tym co przyciąga tu turystów są usytuowane w pobliżu wioski rozległe ruiny starożytnego miasta Trojzen. Według mitologii greckiej to właśnie tutaj narodził się słynny ateński heros - Tezeusz (syn Posejdona i Ajtry). Na terenie stanowiska archeologicznego obejrzeć można m in. zarysy murów obronnych miasta, słynną Wieżę Tezeusza, relikty sanktuariów Hipolita i Asklepiosa oraz liczne antyczne grobowce. Osobny kompleks archeologiczny stanowi kilka zrujnowanych bizantyjskich kościółków. Nieopodal Wieży Tezeusza znajduję się droga, którą dojść można do malowniczego wąwozu gdzie napotkać można szczątki antycznego akweduktu.

Dramat Fedry
W Trozjonie rozegrała się jedna ze słynnych tragedii rodzinnych, która została uwieczniona w antycznych mitach i legendach. Eurypides nadał jej przejmującą formę dramatu Fedra. Opowiada ona dramatyczną historię zemsty Afrodyty, której karesy odrzucił Hipolit (młody syn Tezeusza). Sprawiła ona, że piękna młoda żona Tezeusza, Fedra zapałała niezwykła namiętną miłością do swego młodziutkiego pasierba. Po kategorycznym odrzuceniu zalotów przez Hipolita, zawistna Fedra oskarżyła go próbę gwałtu. Przerażony chłopak uciekając rydwanem w pośpiechu z pałacu roztrzaskał się o okoliczne skały. Na wieść o śmierci młodzieńca Fedra wyznała mężowi prawdę po czym popełniła samobójstwo.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas