Sagunto (Sagunt)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Walencja
Populacja: 56 000
GPS: N: 39°40'35.00", W: 0°16'24.00"
Sagunto
Sagunto - panorama
Sagunto (kat. Sagunt) to miasto we wschodniej Hiszpanii, położone przy ujściu rzeki Paláncia do Morza Śródziemnego w regionie zwanym Costa del Azahar (Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy). Jego historia sięga czasów starożytnych kiedy to znajdowała się tu iberyjska osada Arse. Rozwój handlu z Fenicjanami i Grekami spowodował, że bardzo szybko stała się ona ważnym ośrodkiem w regionie. W V wieku p.n.e. miasto zostało otoczone od strony morza potężnymi murami obronnymi i podniesione do ragi stolicy ówczesnego państwa iberyjskiego. Po sprzymierzeniu z Rzymem, w 219 roku p.n.e. przez blisko osiem miesięcy Arse skutecznie odpierało ataki wojsk legendarnego kartagińskiego wodza Hannibala. W końcu Kartagińczykom udało się sforsować mury, ale zastali jedynie ruiny i zgliszcza. Zdesperowani mieszkańcy wycofując się sami podpalili miasto. Niespełna 10 lat po tym wydarzeniu miasto zostało zajęte przez rzymian i przemianowane na Saguntum. Wkrótce potem odbudowane stało się ponownie ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Wraz z upadkiem Cesarstwa Saguntum było wielokrotnie najeżdżane i zajmowane przez kolejno Alanów, Wandalów, Gotów i Bizantyjczyków. W VIII wieku po zajęciu Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów miasto zmieniło swoją nazwę na Morbiter. Pod panowaniem muzułmańskim pozostawało, aż do połowy XIII wieku, kiedy to zostało oswobodzone przez wojska Jakuba I Zdobywcę i włączone do Aragonii.
Obecnie Sagunto to jeden z ciekawszych w regionie ośrodków turystyczno-wypoczynkowych. Wielowiekowa historia pozostawiła tu kilka ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m in. wybudowany w I wieku n.e. rzymski amfiteatr, XIV wieczny kościół Santa Maria, Muzeum Archeologiczne, XIII wieczny kościół Iglesia de El Salvador, liczne bogato zdobione herbami rodów barokowe rezydencje kupieckie oraz znajdujący się w miejscu starożytnej iberyjskiej osady Arse rozległy zespół zamkowy (castell).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas